Bez zveličenia, Gladiator sa stal slovenskou skupinou superlatívov. Najnovší piaty album Legal Drug, ktorý práve vychádza vo vydavateľstve BMG Ariola ČR/SR, je jednoznačne najlepším v jej kariére. Začala sa v roku 1989 v obci Alekšince, ktorá je domovom troch bratov Hladkých - speváka Mika, basgitaristu Maroša a súčasného manažéra Dušana. Na tento post prešiel v čase tretieho albumu Third Eye (1994), ktorý nasledoval po debute Designation (1992) a po Made of Pain (1993). Vtedy došlo i k zásadnému štýlovému prelomu, keď počiatočný trend trashmetalu pod vplyvom zákonitostí vývoja vystriedal rock, blížiaci sa najviac k poňatiu grunge. "Chceli sme využiť nové prvky v muzike a tvoriť melodickejšie pesničky," hovorí pre SME bubeník a vokalista Georgio. Paradoxne, zmena bola zároveň návratom k podobnému štýlu, ktorý Gladiator hral už pred prvým albumom. "Ľudia o tom ani nevedia a aj my sami si už spomíname najviac len na názvy skladieb," pridáva sa Maroš, a keď vyloví v pamäti názov Dialóg s diablom, iba sa zasmeje. Na súčasnej tvorbe sa prakticky rovnakou mierou podieľajú Miko a Georgio, ktorí si svoju hudbu i textujú. Aranžmány, ktoré možno na Legal Drug označiť za najvyzretejšie, sú viac-menej hotové už pred vstupom do štúdia. "Nikdy sme nerobili tak, že by sme mali dve-tri pesničky a v štúdiu vymýšľali ostatné. Všetko je pripravené dávno dopredu, a keď je čas alebo príde nápad, dotvárame to. Mesiac pred nahrávaním počúvame vlastnú demonahrávku a hľadáme, na čom ešte treba pracovať." Z 25 skladieb, ktoré prichádzali do úvahy teraz, vybrali na album štrnásť. "Stále nachádzame nové cesty a na Legal Drug sme to dokázali najlepšie zúročiť. V budúcnosti by to malo byť ešte lepšie," vravia zhodne a na otázku, ako reagujú, keď im niekto povie, že nahrali svoj najlepší album, dodávajú: "Cítime to aj my a je len príjemné, keď to počujeme aj od iných. Ešte v septembri, keď sme ho nahrali, neboli sme si na istom. Teraz nás ohlasy tešia." Miko: "Mám rád progresiu, a aj keď je tento album najvyzretejší, naše zrenie stále pokračuje. Keď sa však pozerám dozadu, som spokojný s celou prácou, ktorú Gladiator vytvoril, pretože hoci sa človek pozerá i na chyby, musí si pripustiť, že bez nich by sme možno neboli tam, kde sme teraz..."
Silnou stránkou kolekcie Legal Drug je kompaktnosť repertoáru. "Na predchádzajúcich mi prekážalo, že neboli ucelené. Teraz sa nám to, myslím, podarilo," pokračuje Miko. Ako zástancovia pesničiek, ktoré sú melodicky zapamätateľné a majú ťah, sa členovia skupiny pohrali aj s výtvarnou stránkou obalu. Okrem dvoch farebných fotografií je celý booklet ladený čierno-bielo a pôsobí dojmom surovosti, akoby priamo zo života. "Je o hudbe a o nás. Nič umelé, žiadne ateliérové štylizácie. Preto sú napríklad aj texty vytlačené vo forme rukopisov. Je príjemné, keď sa poslucháč môže priblížiť k interpretovi." Po trinástej piesni, coververzii hitu Touch Me z repertoáru The Doors, nasleduje raritná Slovenská - prvá, ktorú Miko naspieval v rodnom jazyku. Nemá však číslo 14, ale symbolicky 60, k čomu Gladiator dospel, keď zrátal všetky doterajšie nahrávky na svojich albumoch. Myšlienkou na skladbu v slovenčine sa zaoberali už dlhšie a nevedia, či zostane iba ojedinelou perlou, alebo sa výnimka občas stane pravidlom. Klip k Slovenskej nakrútil režisér Karol Vosátko, držiteľ Grammy West `96 za gladiatorské video Sweet Little Mouse. Podstatnou zložkou zvuku je štýl grunge, reprezentovaný širokou škálou skupín od Nirvany, cez Soundgarden, až po Pearl Jam, ktorej speváka Eddieho Veddera chvíľami Miko pripomenie i v osobitom frázovaní.
Ďalším "naj" je pódiová prezentácia kapely na európskej úrovni. Gladiator má za sebou účinkovanie v Nemecku, Írsku, Rakúsku či vo Francúzsku a koncertmi si dokázal získať široké zázemie v zahraničí. Snaží sa vojsť do Európy s vlastným menom, hoci pohodlnejšie by bolo vyraziť na turné so známejšou hviezdou. "Hrať na obrovskom festivale je síce výborné, ale človek tam zostáva nepovšimnutý. Je to iba plus do tvojej story. Najviac si ceníme koncerty v rockových kluboch, kde je zaručený osobnejší kontakt s divákmi. Koncert je kvalitný vtedy, ak vidno, že hudba kapelu baví a energia sa prenesie na ľudí. Musí však byť najmä o hudbe, bez rušivých momentov, efektov a výbuchov. Vtedy je zážitkom. Oživenie musí prichádzať z muziky, nič iné ho nespraví. Keď potom ešte začneme spontánne improvizovať, ten pocit je krásny a neopakovateľný," tvrdia. Na poznámku, že sú skupiny, ktoré na dosiahnutie účinku potrebujú aj niečo iné, Maroš prizná, že spočiatku si musel dávať tri pivá, aby sa mu netriasli nohy. Teraz zasa pred koncertom vyfajčí veľa cigariet. "A to je všetko. Najprv sme si mysleli, že trému treba odbúrať, ale to vzrušenie príde zakaždým. Keď vám na niečom záleží, prežívate to stále." Koncertné turné k albumu Legal Drug by malo prísť na rad v apríli 1998. Už dnes však Gladiator vystúpi na Rockových Vianociach v Športovej hale na Pasienkoch v Bratislave spolu so skupinami Horkýže slíže, Hex, OBD, Deep Purple Revival Band, Whisky, Silentium, Titanic, Grexa a s gitaristom Georgom Enčevom. Akcia sa začína o 17.00 h, vstupenky stoja 300 korún a pre divákov sú pripravené ceny i prvých 1000 pív zdarma.