Keď pôjde Alexej Lavrovskij večer domov, ponesie si so sebou nezvyklého a tiež trochu umasteného spoločníka - svoju autobatériu. Ešte predtým opatrne naleje do motorového oleja asi dva "panáky" benzínu. Tento večerný rituál je súčasťou Alexejovho úsilia o udržanie jeho otlčeného taxíka v chode zoči-voči najmrazivejšiemu decembrovému počasiu, aké bolo kedy v Moskve zaznamenané. Teploty klesajú až pod mínus 30 stupňov Celzia a Alexej a spoločne s ním ďalších osem miliónov Moskovčanov vedú nerovný boj proti najstaršej a najbrutálnejšej ruskej sile.
Najmladší obyvatelia ruskej metropoly hlboký mráz nadšene privítali, pretože im zaistil nečakané dvojdňové prázdniny. V typicky severskom paradoxe so sebou mrazivé počasie prinieslo blankytne modrú oblohu a najžiarivejšie slnko, aké toto obvykle pochmúrne mesto po celý rok uvidelo. Dokonca i hustý dopravný ruch, odpudzujúci symptóm kapitalistickej transformácie Moskvy, utíchol, pretože vodiči menej šikovní ako Alexej boli nútení zanechať svoje zmrznuté vozidlá na parkoviskách.
Chlad má na svedomí aj požiare, pri ktorých prišlo o život asi 13 Moskovčanov, hľadajúcich spásu pri prídavných elektrických vyhrievacích telesách a preťažených rozvodných sieťach.
Najväčší počet obetí si tohtoročná zima vyžiadala medzi 300 000 moskovskými bezdomovcami. Mestské správne úrady však ich osud nijako zvlášť nedojíma a ani neurobili žiadne zvláštne opatrenia. Ich chladný prístup je čiastočne dedičstvom sovietskej éry, keď byť bez zamestnania či bez domova znamenalo zločin. Mnohí Rusi sú presvedčení, že smrť zamrznutím si jej obeť zavinila sama, pretože vo väčšine prípadov ju má na svedomí alkohol. Napriek tomu toto nebezpečenstvo nijako neoslabilo neotrasiteľnú vieru Rusov vo vodku ako jednej z najspoľahlivejších zbraní v každoročnom boji proti nepriazni počasia. V žiadnej domácnosti ani úrade nechýba aspoň jedna "zdravotná" fľaška vodky, ktorou si Rusi potierajú omrznuté tváre a nosy. Nešťastníci, ktorých rovnako ako prezidenta Borisa Jeľcina postihne zimná chrípka, sú nepochybne liečení štedrou dávkou vodky, väčšinou zmiešanou s horúcim mliekom a medom. Dokonca aj tým najdivokejším obyvateľom Moskvy - tropickým zvieratám v zoo a cirkusoch - je občas dopriaty pohár najobľúbenejšieho ruského alkoholu. Podľa šéfredaktorky magazínu Veľký moskovský cirkus Emilie Borovikovej sú slony v kočujúcich cirkusoch z času na čas napájané kvapôčkou "vodky alebo dokonca brandy", aby lepšie znášali chlad a vypätie sprevádzajúce sťahovanie na nové pôsobisko.
Slony v moskovskej mestskej zoo majú maškrtnejší jazyk. Podľa tlačovej hovorkyne zoologickej záhrady Natálie Istratovovej im v stresujúcich situáciách podávajú gin s tonikom, "Piť alkohol v chlade je rovnako nezdravé pre slony i pre ľudí," dodáva však. "Rozťahuje cievy a uľahčuje tak zamrznutie." Pravdepodobne najkrutejšie sužujú mrazy novozavedenú kremeľskú čestnú stráž pri Hrobe neznámeho vojaka. Mladí vojaci, zababušení do teplých plášťov a s kožušinovými čiapkami na hlavách, stoja celý deň na hodinových hliadkach v pozore. S charakteristickou pýchou na schopnosť Rusov zniesť neznesiteľné Kremeľ vyhlásil, že nehodlá vzhľadom na drsné počasie čestnú stráž odvolať - pokiaľ však udrú skutočné mrazy, môžu byť hliadky skrátené na 30 minút.
"Vy by ste niečo také s fajnovými západnými autami robiť nemohli," tvrdí Alexej Lavrovskij, ktorý už tretí večer vymontováva zo svojho auta autobatériu. "Tie vaše zložité počítačové systémy by sa rozsypali. Nastalo by vám veľa problémov. Niečo také vydrží len Volga," usmieva sa.
Autor: FINANCIAL TIMES/ČTK