- cesto na drobné pečivo by sa malo pripraviť deň vopred, aby sa zložky navzájom previazali a cesto spevnelo, potom sa dá dobre rozvaľkať.
- do cesta pridávať len práškový cukor, aby sa nelepilo na váľok.
- pri vaľkaní šetriť múkou, aby sa jej veľa neprichytilo na cesto, inak sa kúsky z prvej a poslednej časti cesta nebudú podobať ani chuťou, ani pevnosťou.
- oriešky do cesta sa strúhajú, aby zo seba nevytlačili tuk, naopak, na modelovanie za studena sa z opačného dôvodu roztĺkajú v mažiari.
- najlepšia teplota na pečenie drobného pečiva je okolo 200 stupňov, pri nižšej sa v nich rozpustí tuk a je tvrdé, pri vyššej teplote sa vnútro pečiva dobre neprepečie.
- oplatí sa investovať do budíka - často stačí jeden telefonát, a spálené pečivo putuje do koša.
- treba rešpektovať druh tuku v recepte. Zatiaľ čo vianočka sa bez masla nezaobíde, pri sušienkach 60 % vody, ktoré maslo obsahuje, prekáža. U vaľkaných ciest sa najlepšie osvedčuje Hera alebo Rama. Kokosový tuk zo starších receptov sa dá dobre nahradiť stopercentným tukom Ivou, do čokoládovej polevy patrí niekoľko kvapiek oleja, nikdy nie maslo.
- pri krémoch pripravovaných za studena sa nesmie zameniť koňak za lacnejší rum, pri cestách, kde slúži ako kypridlo, to neprekáža.
- umelé potravinárske farbivá z domácej ponuky radšej nepoužívajte.
- z nachystaného pečiva, uloženého v chlade v škatuliach z umelej hmoty alebo v kovových dózach, treba vždy na stôl vybrať len toľko kusov, koľko sa zje. Takto uložené pečivo - v chlade a suchu - vydrží i viac ako mesiac, podmienkou však je vyrovnaná teplota, nestriedať chladničku alebo balkón s vyhriatou izbou.
- z úlomkov pečiva, ak sa stala nehoda, sa dajú vytvarovať chutné guľôčky. Úlomky treba zmiešať s medom, pokvapkať ovocnou šťavou alebo rumom, vytvarovať guľôčky a obaliť ich v kokose alebo kakau. Úlomky sa dajú aj zmiešať s krémom z lieskovcov, ako je Nutella alebo Nugeta, rozpusteným nad parou s niekoľkými kvapkami oleja, pridá sa trochu čokolády a hrozienka a vzniknutý krém sa dá do košíčkov.
- a nezabudnite pri pečení na deti, ak vám budú pomáhať, budete mať príjemnú atmosféru aj pri práci a ony neprídu o zážitok, na ktorý sa spomína roky.
Babičkine salónky
20 dkg cukru dáme do vody v rajnici, necháme na ohni rozpustiť a zovrieť. Dáme na alobal do teplej rúry zmäknúť dve tabuľky čokolády na varenie, potom ich na tanieri premiešame s trochou už prevareného sirupu do hladka - postupne pridávame všetok sirup. Potom zmes zarovnáme na alobal asi do hrúbky prsta, opatrne pokrájame na kocky a necháme usušiť. Zakrútime do tradičných salónkových papierikov. Podobne pripravíme salónky z lieskovcov, pomleté oriešky povaríme v mlieku, pretrieme cez sito, alebo rozmixujeme a postupujeme ako pri čokoládových.
Guľôčky z nugátu
10 dkg mletých orieškov, 10 dkg práškového cukru, 1 bielok, 10 ks nugátových cukríkov, čokoládová poleva. Orechy, zohriate v rúre, premiešame s preosiatym cukrom. Bielka rozšľaháme, pridáme orechy a zmiešame, aby zmes bola vláčna, nugátové bonbóny nakrájame na kúsky, obalíme orechovou hmotou, napichujeme na špáradlá, alebo farebné paličky od jednohubiek a namáčame v poleve. Guľôčky sú efektnou dekoráciou, keď ich po zaschnutí polevy napichneme do grapefruitu alebo veľkého jablka.
Autor: podľa MF Dnes, r, eb