ch rozhovorov s 11 kandidátskymi krajinami vrátane SR a Maďarska pripravovali na rozšírenie EÚ. Ako na tlačovej konferencii uviedol maďarský premiér Gy. Horn, s premiérom Mečiarom sa dohodli, že po stretnutí ministrov hospodárstva, ktorí sa dohodnú o dôležitej otázke oceliarní v maďarskom Diósgyöri a slovenských VSŽ, sa stretnú ministri zahraničných vecí. Rokovať budú o dodržiavaní základnej slovensko-maďarskej zmluvy. Ako neskôr pre maďarských novinárov uviedol Gy. Horn, šéfovia diplomacií by sa mali stretnúť ešte v januári. Slovenský a maďarský premiér potvrdili ochotu dohodnúť sa do 25. marca 1998 o realizácii rozsudku haagskeho súdu o vodnom diele Gabčíkovo - Nagymaros. Doterajšie dvojtýždňové rokovania na medzivládnej úrovni sa zintenzívnia a stretávať sa budú každý týždeň. Ako uviedol maďarský premiér, s V. Mečiarom sa zhodli, že sú schopní riešiť vzniknuté problémy a nebudú si názory odkazovať prostredníctvom tlače. Podľa Mečiara "jednotlivé problémové otázky nemôžu zakryť celok", teda vysokú úroveň vzťahov s Maďarskom. Slovenský a maďarský premiér sa včera stretli prvýkrát od augusta, keď Horn otvorene kritizoval nedostatočnú ochotu SR plniť bilaterálnu zmluvu a neskôr vzájomné vzťahy zhoršili výroky V. Mečiara na tému výmeny národnostných menšín. Ako pre maďarských novinárov povedal Horn, rokovania prebiehali v normálnom duchu a z jeho strany nebol dôvod komentovať Mečiarove výroky, pretože sa tak "vo vzájomných vzťahoch nedostaneme dopredu".
Na otázku SME, či možno rozhodnutie EÚ v Luxemburgu považovať za úspech slovenskej vlády alebo za pozitívny signál pre slovenské obyvateľstvo, V. Mečiar odpovedal, že "stavať rozdiely medzi vládou a občanom možno vtedy, keď nejde o demokratické krajiny". Dodal, že slovenská vláda vznikla z vôle ľudu. "Máme záujem byť v procese rozširovania čo najskôr a čo najúspešnejší," uviedol Mečiar. Ako pre SME uviedol rakúsky kancelár Viktor Klima, rozhodnutie v Luxemburgu je "úspechom Európy, úspechom občianskej Európy, a teda aj úspechom slovenského, maďarského alebo rakúskeho obyvateľstva, a tým aj úspechom politických síl, ktoré sa integráciou zaoberali". Na otázku rádia Twist, kedy slovenský premiér obnoví pravidelné tlačové konferencie, V. Mečiar povedal, že "už s tým začal, keď požiadal riaditeľa Twistu, aby zaručil objektívne spravodajstvo".
Pôvodne sa tohtoročné trilaterálne stretnutie malo po rokovaniach v rakúskom Ruste (1995) a Piešťanoch (1996) uskutočniť v Maďarsku. Potom, čo maďarská strana avizovala, že pracovné skupiny nedospeli k želateľnému pokroku, navrhol rakúsky kancelár schôdzku vo Viedni. Včera sa však premiéri troch krajín zhodli, že Rakúsko nevystupovalo v úlohe sprostredkovateľa, pretože podľa Mečiara sú slovenská a maďarská vláda schopné "riešiť všetky otázky medzi sebou a nepotrebujú účasť tretích subjektov". Slovensko aj Maďarsko sa Rakúsku poďakovali za podporu ich krajín pri rozhodnutí EÚ o začatí vstupných rozhovorov s krajinami strednej a východnej Európy.
Autor: SME - mim