Ženeva (TASR) - Národné trhy pre banky, poisťovne a ostatné finančné služby otvoria v marci 1999 vo svetovom meradle pre zahraničných poskytovateľov finančných služieb. V sobotu to v Ženeve schválilo 132 členských štátov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) po vyše desaťročných rokovaniach. Nová dohoda má umožniť zahraničným poskytovateľom finančných služieb získať predovšetkým vyššie podiely v podnikoch a lepšie zaistiť ich investície. Informuje agentúra DPA.
Od otvorenia razantne rastúceho trhu finančných služieb očakávajú mnohé vlády vplyv na celkový rast ich národných hospodárstiev. Japonsko, EÚ a USA okrem toho dúfajú, že liberalizačné kroky pomôžu stabilizovať krízou otriasané finančné trhy v Ázii.
Podľa údajov WTO uzavrú denne vo svete devízové obchody v hodnote 1,2 bilióna USD. Bankové vklady dosahujú 20 biliónov USD, poistné dva bilióny USD.
USA, EÚ, Japonsko a Malajzia v nočných rozhovoroch s generálnym riaditeľom WTO Renatom Ruggierom v poslednej chvíli odvrátili neúspech rokovaní. USA sa zdala ponuka Malajzie nedostatočná, preto presadili klauzulu, ktorá pripúšťa výnimky z princípu rovnoprávnosti všetkých partnerov WTO. Japonsko otvorí svoj lukratívny trh penzijných obchodov a rozšíri doterajšie dohody s USA o všetkých svojich obchodných partnerov. Na tom nástojila aj EÚ. EÚ a USA už dnes patria k najliberálnejším trhom pre finančné služby vo svete. Rozhovory o otvorení finančných trhov začali v roku 1986. Keďže sa partneri napriek ponukám 76 krajín na otvorenie trhov nevedeli dohodnúť, vypadol tento bod z dohody o svetovom obchode, ktorú uzavreli v Uruguaji v roku 1993. Druhý pokus v roku 1995 viedol v dôsledku nesúhlasu zo strany USA iba k predbežnej dohode.
Od začiatku rokovaní v apríli tohto roku predložilo 70 krajín nové alebo vylepšené návrhy o prístupe na ich národné finančné trhy. Dohoda tak pokrýva 95 percent svetového obchodu vo finančnom sektore.