é kroky vpred pri príprave novej veliteľskej štruktúry NATO. Čo sa týka, teraz už bývalého, grécko-tureckého sporu, dohoda hovorí výhradne o leteckých aktivitách NATO v tomto regióne. Veľkej Británii a Španielsku sa v spore o suverenitu Gibraltáru dlho nedarilo dohodnúť na kontrole vzdušného priestoru západného Stredomoria v rámci novej veliteľskej štruktúry. Najnovšia dohoda oboch krajín vyriešila vojenské problémy, politické však naďalej pretrvávajú.
Vďaka Grécku, Turecku, Veľkej Británii a Španielsku Severoatlantická aliancia v uplynulých dňoch schválila novú veliteľskú štruktúru, ktorá predpokladá v Európe trojstupňový systém veliteľstiev a ich redukciu zo 65 na 23. Veľká Británia tak príde o viaceré generálne štáby. Zároveň však dosiahla uvoľnenie španielskeho postoja k otázke Gibraltáru (Španielsko doteraz uplatňovalo voči Gibraltáru námorné a letecké reštrikcie, pretože považovalo letisko postavené Britmi ešte pred 2. svetovou vojnou za vlastné územie) a Španielsko zasa dúfa vo zvýšenie svojho vplyvu a dosiahnutie zriadenia subregionálneho juhozápadného veliteľstva na svojom území. Otázka Gibraltárskej skaly, ktorá je od roku 1714 pod kontrolou Veľkej Británie, bude však s veľkou pravdepodobnosťou v španielsko-britských vzťahoch rezonovať aj naďalej. Madrid aj Londýn sa pevne držia svojich argumentov. Španieli poukazujú na to, že skala je zo strany Britov okupovaná v rozpore s utrechtskou dohodou. Briti sa zasa odvolávajú na priebeh všeľudových hlasovaní obyvateľov Gibraltáru, ktorí jednoznačne vyslovili súhlas s britskou správou. Dôležité je, že reforma vojenských štruktúr NATO napreduje. Aj keď nie bez problémov. Spomeňme si len na americko-francúzsky spor o velenie nad južným krídlom NATO. Francúzsko zatiaľ nie je pripravené obnoviť svoje členstvo vo vojenských zložkách NATO z dôvodu nedostatočného pokroku, ktorý sa dosiahol v europeizácii velení. Z pohľadu USA je problém velenia nad južným krídlom vyriešený slovami amerického ministra obrany Williama Cohena: "Z môjho hľadiska je táto záležitosť vybavená, velenie nad južným krídlom je americké."
A tak sa vojenské orgány NATO zatiaľ schádzajú v 15-tke bez Francúzska, ako to bolo aj posledný raz, keď ministri obrany 15 členských štátov (bez Francúzska) - združení vo Výbore pre plánovanie obrany schválili správu, ktorá priaznivo hodnotí úsilie ČR, Maďarska a Poľska o začlenenie do integrovanej vojenskej štruktúry aliancie.
Autor: MARTIN OKÁL (Autor je stálym spolupracovníkom SME)