BRATISLAVA – Tuberkulóza, na ktorú zomrel slovenský občan v pražskej Nemocnici na Vinohradoch, je síce vysoko infekčné ochorenie, ale podľa odborníkov sa u nás dá takmer s istotou liečiť.
„Nie je to nič výnimočné, nič zvláštne. V Prahe má 70 zo 120 pacientov mikroskopickú pozitivitu na TBC. A úmrtí na TBC v rôznom stave sú v Čechách desiatky, takže to nie je nič zvláštne,“ povedal hlavný pražský hygienik Vladimir Polanecký.
Napriek tomu je dôležité, aby sa zistilo, kde sa chorý pohyboval a s kým sa stýkal. Zosnulý Ján V. (36) pochádzal z obce Krivany časť Pod Kostelcom v okrese Sabinov. Nebol bezdomovcom, v Prahe býval v ubytovni.
Hlavný slovenský hygienik Ivan Rovný včera požiadal riaditeľku Štátneho zdravotného ústavu v Prešove, aby zabezpečila potrebné protiepidemiologické opatrenia v regióne. Prešovský ústav vyšle do Krivian špeciálny tím odborníkov, ktorí zistia, kade sa zosnulý pred smrťou pohyboval a zistia osoby a príbuzných, s ktorými mohol prísť do kontaktu.
Konzulárny odbor slovenského veľvyslanectva v Prahe SME potvrdil, že mŕtvy mal pri sebe doklady a bol poistený. Záležitosť však veľvyslanectvo bližšie neskúma. „Nie je to konzulárny prípad, ľudí s infekčnými chorobami sa vyskytuje veľa. V takýchto prípadoch si hygienici vymenia informácie,“ povedala konzulka Katarína Danišová.
TBC u nás mizne
Na Slovensku počet prípadov tuberkulózy každý rok klesá. V roku 2000 bolo zaznamenaných 1111 prípadov, čo znamená 20,3 prípadu na 100 000 obyvateľov. „Otvorená forma, ktorú mal mŕtvy Slovák v Prahe, sa vyskytuje vo viac ako 80 percentách prípadov, pretože ide o úplne normálne štádium,“ povedala Eva Rajecová z Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach. Rezistentných foriem tuberkulózy sa u nás podľa nej vyskytuje veľmi málo. „Väčšinou sú to sociálne prípady, alebo tí, ktorí sa neliečili tak, ako sa mali liečiť. Neprekračuje to dve percentá z výskytu tuberkulózy,“ hovorí Rajecová.
Nízky je aj počet ochorení detí na tuberkulózu. „Vyskytne sa asi u 15 až 18 detí ročne, z toho dve tretiny sa dostanú do nášho ústavu. Aj keď niekde ochorenie už prepukne, deťom sa venuje maximálna starostlivosť. Preočkovávame ich a sú pod lekárskym dohľadom,“ hovorí doktorka Krajči, primárka oddelenia tuberkulózy Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.
Rizikoví sú migranti
Rizikovými z hľadiska možnej nákazy sú migranti. V záchytných a utečeneckých táboroch sa preventívne očkujú.
Počet prípadov ochorenia na tuberkulózu klesá aj v Českej republike, ale narastá podiel cudzincov. Z celkového počtu 1440 prípadov tuberkulózy v roku 2000 bolo napríklad 143 cudzincov. Z toho najviac je Ukrajincov – 41, ďalej 24 občanov narodených na Slovensku, 16 Vietnamcov a ďalších.
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je dnes tuberkulózou infikovaná jedna tretina svetovej populácie. Každý chorý ročne infikuje 10 až 15 ďalších ľudí. Choroba však u väčšiny z nich neprepukne, a ak aj áno, je dobre liečiteľná. Ročne však napriek tomu na tuberkulózu zomierajú až tri milióny ľudí. Ide najmä o obyvateľov chudobných krajín, vysoká úmrtnosť je v Afrike, kde na TBC zomierajú ľudia s AIDS.
V posledných rokoch robia lekárom starosti rezistentné formy – nové typy tuberkulóznych baktérií, ktoré nereagujú na klasickú liečbu.
(mar, tasr)