Podľa hlavného architekta Pražského hradu a dizajnéra Bořka Šípka je dôležité mať štýl

"Dôležité je mať štýl, lebo práve to nás navzájom odlišuje. Je to dôkaz, že sme schopní urobiť nejakú vec trochu inak," povedal v rozhovore pre SME jeden z najosobitejších svetových architektov a dizajnérov Bořek Šípek (1946), ktorému v uplynulom týždni .

"Dôležité je mať štýl, lebo práve to nás navzájom odlišuje. Je to dôkaz, že sme schopní urobiť nejakú vec trochu inak," povedal v rozhovore pre SME jeden z najosobitejších svetových architektov a dizajnérov Bořek Šípek (1946), ktorému v uplynulom týždni otvorili v Prahe dve výstavy - retrospektívu tvorby v Národnom múzeu (do 2. 2. 1998) a špeciálny projekt v súkromnej Galérii Jiří Švestka v Prahe na Jungmannovej ulici (do 24. 1. 1998). Kontroverznosť výtvarného prejavu jedného z najvýznamnejších súčasných architektov-dizajnérov vo svete vyvoláva často rozporuplné reakcie. Kombináciou tradičných remesiel, historizujúcich tvarov a osobitého dekóra vzniká špecifický "šipkovský" dizajn, ktorý je dekoratívny, niekedy až bombastický, inokedy zase krehký a jednoduchý. "Súhlasím s Loosom, ktorý tvrdí, že ornament je zločin. Avšak ornament vychádzajúci z ducha stavby či predmetu považujem za štýlotvorný prvok, ktorý môže výtvarne rozvíjať danú vec," reaguje B. Šípek na otázku, či v spájaní rôznych materiálov a ornamentov sa nedostáva až na hranicu únosnosti a gýča. "Dôležitý je individuálny prístup tvorcu k veci," rozvíja myšlienku Šípek. "Sú ľudia, ktorých cieľom práce je naplnenie jednoduchej funkcie predmetu. Základnou funkciou stoličky je, aby sa na nej dalo sedieť - prípadne, že ju môžeme v krčme niekomu hodiť o hlavu. Ja sa však snažím pracovať tak, aby funkcia nebola cieľom mojej práce, ale aby bola začiatkom. Zo stoličky sa predsa dá urobiť viac ako len objekt na sedenie." V prípade B. Šípka práve vtedy vznikajú presahy do výtvarnej sféry, ktoré transparentne predviedol v Galérii Jiří Švestka v podobe projektu s názvom Bohemian Forest (Český les). "Nechcem však, aby sa slovo Bohemian vysvetľovalo ako český, ale skôr ako bohémsky," upresňuje autor, ktorý kmene stromov vytvoril z mosadze a "listy" z farebných sklenených objektov inšpirovaných tradičnou sklárskou výrobou na talianskom ostrove Murano považuje za návrat dizajnérskych objektov do prírody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Absolvent architektúry na VŠVU v Hamburgu a filozofie na Univerzite v Stuttgarte je v českom prostredí známy najmä ako hlavný architekt Pražského hradu. Tak, ako mal T. G. Masaryk svojho architekta J. Plečnika, V. Havel si v roku 1992 vybral Bořka Šípka. Umelec, ktorý sa v roku 1989 vrátil po dvadsaťjedenročnej emigrácii domov, navrhol pre Havla niekoľko pracovných i súkromných interiérov, vrátane jednotlivých doplnkov. Okrem toho je autorom portálu do kancelárie prezidenta a interiéru vestibulu na Pražskom hrade. Taktiež navrhol nový interiér Obrazárne Pražského hradu. "Hrad je monumentálny komplex a o jeho úpravách spolurozhoduje príliš veľa ľudí. Architektúra je diktatúra a pri rozhodovaní o istých veciach nemôže rozhodovať často nekompetentná komisia. Niekedy mám toho plné zuby." Napriek tomu sa Bořek Šípek chce sústrediť v budúcnosti na prestavbu Španielskej sály a nového vchodu do Cisárskej koniarne, ktorý by ju spájal s Rudolfínskou galériou. V rozhovore pre SME sa B. Šípek priznal k svojim veľkým vzorom i priateľom. Prvým je americký architekt Frank O. Gehry - okrem iného autor "Tancujúceho domu" v Prahe (spolu s českým architektom V. Miluničom) či nedávno sprístupneného Guggenheimovho múzea v Bilbau. "Frank nie je typickým architektom doby. Je veľkým individualistom a zároveň architektom, ktorý vie fantasticky zaobchádzať s priestorom. Je neuveriteľné, ako vie urobiť jednotlivé prechody a ako necháva dopadať svetlo do svojich stavieb." Osobné priateľstvo ho viaže k francúzskej dizajnérskej megahviezde Philipovi Starckovi, u ktorého vyzdvihuje kontrast medzi citom pre funkciu predmetu a jeho modeláciou.

SkryťVypnúť reklamu

Uznávanému architektovi a dizajnérovi svetová sláva príliš nehovorí. " Akurát je výhoda, že si ľahšie môžem vybrať objekty, ktoré ma zaujímajú. Navyše, robím po celom svete a nie som odkázaný na jednu krajinu. Mám strach, že by som sa mohol stať domýšľavým a pyšným." A keď vraj nevníma to pozitívne, negatívne nemá takú váhu. Úloha vytvoriť interiér parížskej predajne jedného z najslávnejších módnych návrhárov Karla Lagerfelda je pritom podľa Šípka pozitívnou "kritikou" par excellence. "Karl na mňa dva roky naliehal a vyhlasoval, že som najlepší dizajnér na svete. Takže keď v Paríži otváral obchod, nezostávalo mu nič iné, ako ma vyzvať na spoluprácu..."

Autor: Ľudo Petránsky Ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu