LUXEMBURG (ČTK, SME - mik) - Prezidenti a premiéri 15 členských štátov Európskej únie začali včera ráno v Luxembursku pravidelné zasadnutie Európskej rady. Tento summit je však mimoriadny tým, že na ňom majú rozhodnúť o diferencovanom otvorení EÚ pre 10 krajín strednej a východnej Európy a pre Cyprus, a súčasne sa budú musieť vyrovnať s mnohými spornými otázkami, ktoré s týmto procesom súvisia. Summit sa schádza presne dva roky po vrcholnom zasadnutí v Madride, ktoré rozhodlo začať vstupné rozhovory s pripravenými kandidátmi pol roka po závere medzivládnej konferencie, ktorá sa skončila podpisom Amsterdamskej zmluvy začiatkom októbra. Medzitým Európska komisia zverejnila obsiahle posudky na všetkých 10 pridružených krajín a konštatovala, že žiadna z nich nie je dnes pripravená na vstup do EÚ; ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Estónsko sú však schopné požadované podmienky splniť v strednodobom výhľade.
"Všetky doterajšie sľuby (o rýchlom rozšírení) nie sú splniteľné. Bude to trvať veľmi dlho, viac ako sedem - osem rokov," povedal včera na otázku ČTK predseda Európskeho parlamentu José María Gil-Robles. "Som si vedomý, že to je nepopulárna odpoveď, rozšírenie si však vyžiada veľa času a veľké finančné úsilie, ktoré bude nutné na zachovanie silnej legislatívy EÚ." "Ani pridružené krajiny sa nedokážu rýchlo prispôsobiť - čoskoro sa to ukáže," dodal Gil-Robles, zataľ čo diplomati členských krajín na summite hovorili aj o desaťročnom vyjednávaní. Nielen preto, že sa kandidáti budú ťažko presekávať džungľou "acquis communauitaire", ale vnútorne nejednotná "pätnástka" bude mať tendenciu ďalej odkladať ťažké rozhodnutia o financovaní a reforme inštitúcií, bez ktorých nie je možné nových členov prijať.
Gil-Robles zhodnotil aj vyhliadky Českej republiky a Slovenska. "Ekonomické perspektívy ČR sa dnes nejavia tak skvelo, ako to bolo na konci minulého roku," povedal s tým, že z ekonomického hľadiska sa môžu šance rôznych kandidátov na členstvo v Európskej únii postupom času meniť. Nebolo by preto spravodlivé, keby krajiny, ktoré nebudú vybrané pre začatie vstupného rokovania, zostali trvalo bokom od vstupného procesu, dodal s narážkou na Slovensko a pobaltské republiky. Summit preto musí podľa jeho slov dospieť k "formulácii spoločného štartu a zároveň diferenciácie".
Frakcia Zelených v Európskom parlamente včera v Luxembursku vydala vyhlásenie, v ktorom žiada hlavy štátov a vlád EÚ, aby nikoho nediskriminovali v procese rozširovania. Poslankyňa EP za frakciu Zelených Elizabeth Schroedderová vyhlásila, že "všetky krajiny, ktoré spĺňajú demokratické kritériá, by mali byť pozvané na rokovania". Ako ďalej dodala, na rokovania by mali byť pozvané všetky krajiny s výnimkou Slovenska.
Autor: SME-mik