
Američanka Alexandra Stevensonová (vľavo) počas súboja s nasadenou jednotkou Jennifer Capriatiovou (vpravo), ktorú v 2. kole turnaja v Sydney zdolala 2:1 na sety. Capriatiová musela počas zápasu po svalových problémoch požiadať o pomoc zdravotníčku. FOTO - ČTK/AP a TASR/EPA
na vlaňajšom US Open.
Počas turnaja vo Flushing Meadow jej robil sprievodcu. Vozil ju na dvorce a odvážal do hotela. Del Valle bol o dvanásť rokov starší ako Stevensonová, no mladá Američanka po turnaji rada prijala jeho pozvanie na štvrtkovú večeru do World Trade Center. Alexandra dúfala, že by to mohol byť začiatok romantického vzťahu, ale Del Valle na večeru už neprišiel. Dva dni po US Open zahynul v troskách Svetového obchodného centra.
O mesiac neskôr našli záchranári zvyšky jeho tela. V jeho kancelárii po ňom, okrem iného, zostal na stene pripnutý článok o Stevensonovej, ktorá šokovala svet účasťou v semifinále Wimbledonu v roku 1999, no potom nedokázala na úspech nadviazať.
Keď sa v súčasnosti 61. hráčka rebríčka WTA dopočula, že našli Del Valleho telo, mesiac preplakala. „Hoci sme spolu strávili málo času, stratila som v ňom tak veľa, že som sa rozhodla na každom svojom zápase vyhradiť mu symbolicky jedno voľné miesto,“ vyznala sa Alexandra. „Bol o dosť starší ako ja, takže mame by sa to nepáčilo, ale bol pekný a navyše džentlmen. Bol tým človekom, ktorý mi otvoril oči a pomohol prekonať ťažké obdobie, ktorým som v tom čase prechádzala. Na US Open som po štvrtý raz za sebou vyletela v prvom kole a on mi dal knihu citátov, ktorá ma dostala z depresie. Bol zvláštny a ja som bola rada, že som ho stretla, pretože ak cestujete na grandslamový turnaj, nečakáte, že tam môžete stretnúť niekoho, kto vás natoľko ovplyvní.“
Američanka prežívala po 11. septembri dvojnásobný smútok. V rovnaký deň zahynula aj jej spolužiačka z vysokej školy, 20-ročná Deora Bodleyová, ktorá bola v lietadle (z New Jersey do San Francisca), ktoré sa zrútilo neďaleko Pittsburghu.
„Vtedy som si uvedomila, že tenis nie je všetko, ale rozhodla som sa dať do toho všetko, aby som prišla na iné myšlienky,“ vysvetľovala Stevensonová, ktorá sa z 33. miesta vo februári 2001 prepadla do konca roka až na 112. „Šla som do Európy a hrala 5 týždňov bez prestávky. Boli to ťažké chvíle, ale vnútorne ma posilnili. Pochopila som, že to je zároveň moja šanca posunúť sa vyššie, a tak veľmi som sa do toho vložila, že som bola chorá z každej prehry, ktorú som utŕžila.“ S množstvom setov v nohách prišla aj forma. V novom roku sa dcére športovej novinárky (Samantha Stevensonová je zároveň jej trénerkou) darí. Včera na turnaji v Sydney (po úspešnej kvalifikácii) vyprevadila v 2. kole z kurtu nasadenú jednotku, krajanku Jennifer Capriatiovú, po setoch 7:6, 3:6, 6:4. Po prvý raz v kariére zdolala hráčku z prvej päťky.
Alexandra, ktorá prerušila štúdium na vysokej škole, verí, že sa začína nová kapitola jej života. Aj vďaka tomu, že vyhrala už ôsmy zápas v sérii. „Ľudia si sprvoti mysleli, že je to len šťastná náhoda, ale nemôžete vyhrať osem ráz za sebou len vďaka šťastiu. Kým sa mi bude dariť, budem hrať. Len čo prestane, vrátim sa do školy,“ dodala Američanka, ktorá po konci kariéry sníva o profesii herečky. (reuters, rh)