NEW YORK, PARÍŽ, ŠRÍNAGAR (ČTK) - Americký prezident Bill Clinton navrhol vytvoriť do konca storočia stály medzinárodný tribunál, ktorý by súdil ľudí obvinených zo zločinov proti ľudskosti. Na recepcii usporiadanej v New Yorku v predvečer 50. výročia vyhlásenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo by malo predviesť pred súd vojnových zločincov z Bosny. Upozornil na porušovanie slobody v niektorých krajinách Afriky, ako je Nigéria alebo Ázie, ako sú Barma a Čína, ale tiež v Európe, keď pripomenul Bielorusko. Ľudské práva, ktoré znamenajú často práva menšín, nie sú podľa jeho slov zaručené ani v demokraciách. "Ústredným pilierom zahraničnej politiky Spojených štátov musí byť vždy presadzovanie ľudských práv," povedal Clinton. Pripomenul, že Spojené štáty sú hlavným prispievateľom medzinárodnému súdu pre zločiny v bývalej Juhoslávii, a sľúbil, že budúci rok ešte zvýši svoju finančnú podporu tejto inštitúcii.
Na pokračujúce porušovanie ľudských práv "vo všetkých oblastiach sveta" upozornil pri príležitosti včerajšieho Dňa ľudských práv generálny tajomník Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) Federico Mayor, zatiaľ čo generálny tajomník Rady Európy Daniel Tarschys zdôraznil úsilie o zrušenie trestu smrti. Diskriminácia podľa rasy, národnosti, jazyka alebo náboženstva zostáva stále veľmi rozšírená, zdôraznil Federico Mayor s tým, že "v mnohých spoločnostiach kladú rešpektovaniu ľudských práv prekážky intolerancia, násilie a mimoriadna chudoba". Daniel Tarschys vo vyhlásení zdôraznil, že Rada Európy musí pokračovať v boji za zrušenie trestu smrti. V Európe je tento proces nezvratný, uviedol šéf Rady Európy s tým, že zo 40 členských štátov rady 27 ratifikovalo protokol o zrušení tohto trestu, ďalších päť ho podpísalo a ostatní sa zaviazali k dodržiavaniu moratória.
V indickom Kašmíre bol včera, pri príležitosti Dňa ľudských práv, vyhlásený separatistickými moslimskými organizáciami generálny štrajk. V moslimskom štáte Džammú a Kašmír v prevažne hinduistickej Indii prevládajú snahy po jeho osamostatnení alebo pripojení k susednému Pakistanu. Islamskí separatisti obviňujú indické úrady z porušovania ľudských práv a z mučenia svojich väznených stúpencov.