Koncom októbra zažili aktéri na medzinárodných finančných trhoch šok: V dôsledku turbulencií na hongkonskej burze klesol hlavný americký burzový ukazovateľ Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) za jeden deň o vyše 7% na 7162 bodu. Po prvotnom strachu pred crashom sa optimistickí burziáni jednoznačne presadili: Dow Jones nezadržateľne stúpal, aby na prelome novembra a decembra dokonca testoval psychologicky dôležitú hranicu 8000 bodov. Za štyri týždne stúpol index o približne 11%.
Dôvod pre rast kurzov amerických akcií je presne ten istý, ako bol pre ich pokles: vývoj v Ázii. Odborný časopis Finazwoche podčiarkuje, že zatiaľ čo v októbri bol hongkonský crash rozbuškou pre pád amerických účastín, je paradoxne strach medzinárodných investorov pred ďalšími turbulenciami v Ázii podnetom pre boom na Wall Street. Globálne operujúce banky a fondy totiž sťahujú peniaze, vložené dosiaľ do ázijských cenných papierov, a vkladajú ich do osvedčených amerických akcií a štátnych obligácií, lebo majú strach pred ďalším ázijským crashom.
Tento trend bude pokračovať, pokiaľ budú vládnuť v Spojených štátoch výhodné burzové podmienky, alebo pokiaľ nedôjde v Ázii k obratu k lepšiemu. Jeden zo scenárov hovorí aj o obrovskom finančnom krachu bývalých ázijských tigrov a Japonska s nedozernými následkami nielen pre medzinárodné burzy, ale aj pre reálne ekonomiky na celom svete.
Slovenské akcie majú za sebou negatívny týždeň. Podľa údajov v odbornom časopise Boerse Online klesla k 2. decembru oproti 25. novembru Nafta Gbely o 3,10% na 62,50 (neúprosne sa pritom približuje k minimu za posledných 12 mesiacov 60 DEM), Slovakofarma o 4,62% na 227 DEM, Slovnaft o 5,26% na 45 DEM a VSŽ o 2,78 na 35 DEM. Jedine Váhostav Žilina bol schopný udržať sa na 73 DEM, čo je však najnižší kurz za posledný rok.