Futbalové súťaže majú prázdniny, ale futbalový život na Slovensku sa nezastavil, pulzuje ďalej. Minulý týždeň v Telovýchovnej škole prebiehali skúšky futbalových trénerov II. triedy. Z tohto dôvodu sa mi dostala do rúk zaujímavá záverečná práca Michala Hippa, kde okrem inej problematiky rozoberal dlhodobý vývoj herných systémov u nás. Konštatoval, že vždy v histórii, keď sa závažným spôsobom modernizovali herné systémy vo svete, u nás sme s uplatnením vždy dosť meškali, či už išlo o WM systém, 4-2-4 alebo hru s liberom. Teraz sa moderný svet vracia k systému obrancov v jednej línii s akcentom na priestorovú obranu. Dá sa povedať, že u nás už opäť tradične meškáme.
Presne v tomto duchu sa 4. decembra niesla Konferencia slovenských futbalových trénerov, ktorú otvoril predseda Slovenského futbalového zväzu Milan Služanič. Zúčastnili sa jej tréneri a asistenti I. a II. futbalovej ligy, mládežnícki tréneri, čestní hostia z radov starších, páni Moravec, J. Novák, Dr. Hucko, Benedikovič. Spolu okolo 200 ľudí. Opäť bez zahraničného experta - prednášateľa. Účasť nám ešte na októbrovom trénerskom sympóziu prisľúbil Bobby Robson, ale pre časovú zaneprázdnenosť a problémy v FC Barcelona sa na poslednú chvíľu ospravedlnil. Plnohodnotne ho nahradil náš popredný svetový expert, dlhé roky prednášajúci v celom svete, Jozef Vengloš. Poukázal na všetky nové vývojové tendencie z pohľadu použitia moderných herných systémov, vedenia a koučovania mužstva. Nekritizoval náš futbal ani prácu našich trénerov, len poukázal na rozdiely nášho a svetového futbalu v tejto oblasti. Ďalší náš popredný trénerský expert Ladislav Kačáni hovoril o najnovších trendoch z pohľadu používaných herných systémov. Najmä smerom k používaniu priestorovej obrany. Pomocou videozáznamov analyzoval hru našich ligových mužstiev a reprezentácie. Mládežnícky expert R. Novák hovoril o poznatkoch z medzinárodnej trénerskej konferencie, ktorá bola 28. novembra v Bruseli. Poukázal na to, ako vyspelé futbalové krajiny priam rozmaznávajú svoju futbalovú mládež rôznymi projektmi. Nie lacnými. Všetko preto, aby pritiahli tých úplne najmladších k futbalu, aby ich futbal zaujal, aby bol futbal v modernom živote mládeže konkurencieschopný iným lákadlám v oblasti zábavy. Až mi bolo smutno, keď som si pomyslel na našu mládež a na uplatňovanie hesla "Mládeži to najlepšie". Táto fráza v porovnaní s tým, čo sa robí vo svete a u nás, mi pripadala ako nevydarený vtip. Ešte väčší vtip je len, že aj napriek tomu chceme s každým vyhrávať. Arnošt Hložek hovoril o práci našej trénerskej únie. O tom, že sa svojou organizovanosťou zaradila medzi dobre fungujúce.
Trénerská konferencia sa ocitla v masmediálnom tieni, resp. sa stretla malým novinárskym záujmom. Je to zlý signál. Zúčastnil som sa na podobných konferenciách vo vyspelých futbalových krajinách. Tam bola domáca konferencia vždy stredobodom záujmu masmédií. Možno aj preto, že každá konferencia dáva množstvo podnetov. Námetov na úvahy a analýzy. Porovnáva, vyhodnocuje. Naznačuje moderné trendy vo futbale. Obohacuje každého, kto vo futbale pracuje. Okrem toho cez masmédiá sa dostávajú tieto myšlienky do širokej verejnosti. Tým sa skultúrňuje prostredie na štadiónoch. Nie, nepoučujem, ako mi to niekedy kolegovia z odborného frontu vyčítajú. To by som si nikdy nedovolil. Chcel som len upozorniť, že niekde nastal informačný skrat. Možno u organizátorov podujatia. Chcel som informovať čitateľov SME o problematike, ktorá sa na konferencii preberala. So všetkým pozitívnym aj negatívnym, lebo konferencia je dobrou tradíciou slovenského futbalu. Tréneri boli aj budú hybnou pákou kvality futbalu. Dobre fungovať to však bude len vtedy, keď trénerský stav dostane to spoločenské uznanie, ktoré mu právom patrí. O to sa však musia svojou odbornosťou a hlavne jednotnosťou na základe vysokej etiky a morálky pričiniť hlavne sami tréneri.
Autor: Milan Lešický (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)