Manfred Röder, 67-ročný advokát, ktorému odobrali pre jeho extrémne pravicové aktivity súhlas na výkon advokátskej praxe, bol veľmi spokojný. "Áno," vyhlásil na otázku novinárov, "nielenže som hovoril k tridsiatim dôstojníkom - poslucháčom Veliteľskej akadémie nemeckej armády v Hamburgu. Po prednáške bol na moju počesť dokonca usporiadaný banket."
To, že 24. januára 1995 - teda takmer pred tromi rokmi - Rödera pozvali, aby dôstojníkom veliteľskej akadémie referoval o problémoch nemeckých presídlencov z ázijských republík bývalého Sovietskeho zväzu do oblasti Kaliningradu, je vraj zásluha jedného plukovníka nemeckej armády, ktorý sa náhodou dozvedel o "záslužnej" činnosti organizácie "Nemecko-ruské spoločné dielo", ktorú v roku 1993 založil a ktorá nemeckých presídlencov podporuje. Nielenže Rödera pozvali prednášať, ale z vyradeného materiálu nemeckej armády dostal dokonca pre svoju organizáciu dve autá.
Spolkové ministerstvo obrany v Bonne nariadilo ihneď vyšetrovanie celého prípadu. Exadvokát Röder totiž nie je neznámym na scéne nemeckých neonacistov. Už v roku 1973 napísal predslov ku knihe "Osvienčimská lož", v ktorej popieral existenciu nacistických plynových komôr v Osvienčime. V roku 1980 odišiel Röder, ktorý vtedy viedol extrémistickú organizáciu "Nemecká akčná skupina", do ilegality. Jeho skupina uskutočnila osem bombových útokov. V roku 1983 bol Röder zatknutý a odsúdený na 13 rokov väzenia, v roku 1992 ho predčasne prepustili na slobodu. Ale ani potom neprestal vyvíjať extrémistickú činnosť. V správe Spolkového úradu na ochranu ústavy z roku 1994 je Röder uvádzaný ako jeden z najaktívnejších pravicových extrémistov. Každý rok usporiadava v Schwarzenborne v Hessensku tradičné stretnutie ultranacionalistov, vydáva pravidelne dve ultranacionalistické publikácie. Navyše udržuje kontakty s extrémnymi pravicovými skupinami v Juhoafrickej republike, v Spojených štátoch, ale aj v Rusku. Röderova prednáška na veliteľstve akadémie nemeckej armády vyvolala ostrú kritiku opozičných strán v spolkovom sneme. Sociálnodemokratický poslanec Hans Bütter vyzval dokonca spolkového kancelára Kohla, aby odvolal spolkového ministra obrany Volkera Rüheho. Škandál s prednáškou pritom nie je jediný, ktorý otriasa nemeckou armádou. Pred niekoľkými dňami uviedla poverenkyňa spolkového snemu pre nemeckú armádu Claire Marienfeldová, že tento rok bolo v nemeckej armáde zistených už asi 160 pravicovo-extrémistických aktivít. Približne z 80 percent išlo o to, že vojací základnej služby mali pri sebe nacistické odznaky a literatúru a kazety s neonacistickými pesničkami.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom