BONN, RÍM, ŽENEVA (TASR) - Viac ako 22 miliónov ľudí sa momentálne nachádza na úteku zo svojej vlasti. Súčasne s nárastom počtu utečencov sa zmenšuje počet miest, kde sa môžu uchýliť. Potenciálne prijímateľské krajiny stavajú žiadateľov o azyl na úroveň podvodníkov a títo ľudia sú často nútení vrátiť sa do nestabilných pomerov alebo sa z nich opäť stávajú utečenci. Uvádza sa to v správe Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) Sadako Ogatovej s názvom "Situácia utečencov vo svete".
"Medzinárodný systém ochrany utečencov... je dnes ohrozený tak ako nikdy predtým," konštatuje sa v správe. Hoci sa od roku 1990 vrátilo do vlasti asi desať miliónov ľudí, na druhej strane došlo "k utečeneckým vlnám netušeného rozsahu". "Pre utečencov je čoraz ťažšie nájsť bezpečné útočisko mimo krajiny svojho pôvodu... V mnohých častiach sveta sú utečenci v štáte, ktorý ich prijal, šikanovaní, väznení alebo dokonca proti svojej vôli posielaní domov. Bohaté a chudobné štáty sa spoločne usilujú nepustiť utečencov na svoje teritóriá" a čoraz viac vlád odmieta prijať žiadateľov o azyl, "ktorých považujú za politickú, sociálnu a ekonomickú hrozbu", konštatuje sa v správe UNHCR. Za posledné desaťročie sa so zastrašovaním stretlo päť miliónov uchádzačov o azyl v západnej Európe, Severnej Amerike a Austrálii. Medzi najväčšie utečenecké komunity patria podľa správy UNHCR Alžírsko (asi 200 000 utečencov), Etiópia (340 000), India (takmer 300 000) a Sudán (viac ako 400 000 utečencov).
UNHCR navrhuje prijať akčný plán "na boj proti vynútenej migrácii". Má tri piliere: zmiernenie chudoby, podpora demokracie a ľudských práv a posilnenie mierových misií vo vojnou zničených štátoch. Samozrejme, treba brať na zodpovednosť tých, ktorí majú vyháňanie na svedomí. Vynútená migrácia "nie je len následkom politickej nestability, ale môže byť aj jej príčinou".