Pre približne 1200 domácností v Krupine zabezpečuje dodávky tepla a teplej vody Honttherm, spol. s r. o., v Krupine. Konateľka tejto spoločnosti A. Beláková hovorí, že krátením štátnych dotácií o tridsať percent prišla ich firma od júla do decembra o približne 2, 4 milióna korún, no napriek tomu sa vynasnažia, aby odberatelia tepla a teplej vody pocítili tento krok čo najmenej. "V novembri sme pristúpili k regulovaniu nočného vykurovania, keď sa teplota v bytoch pohybovala len na hranici osemnásť stupňov. Prívod teplej vody sme nezavreli," konštatuje A. Beláková. Riešenie situácie vidí aj naďalej v regulovanom vykurovaní, no o drastickom riešení situácie neuvažujú. "Našou snahou je zabezpečiť, aby teplo aj teplú vodu mali naši odberatelia k dispozícii pokiaľ možno v plnom rozsahu." Dodáva však, že je možné, že v budúcom roku budú musieť pristúpiť k razantnejšej regulácii.
AKÝ BUDE PRÍNOS
O ekonomickej neodôvodnenosti odbúrania dotácií hovorí aj analýza, ktorú pripravil poslanec NR SR za Kresťanskodemokratické hnutie J. Brocka. Zrušením dotácií sa usporí pre štátny rozpočet len v roku 1997 asi 1 miliarda korún. Podľa niektorých predstaviteľov samosprávy by úspora za celý rok 1998 mala predstavovať okolo 2,5 miliardy Sk. Pritom za trištvrte tohto roku veľkopodnikatelia, ktorí by mali na daniach z príjmov odviesť okolo 40 mld Sk, odviedli len 16 mld. Mimovládni ekonómovia odhadujú, že celoročný objem tohto príjmu nebude vyšší ako 20 mld, čiže z hľadiska tejto straty je miliarda, ktorú prinesú samosprávy, zanedbateľná.
VPLYV NA DOMÁCNOSTI
Zdanlivý dosah na domácnosti bude v tomto roku nulový, ak nerátame straty, ktoré pre rodiny vyplynú z nedostatku kúrenia. Odborníci však poukazujú na to, že pri obmedzení dodávok teplej vody rapídne stúpne spotreba elektrickej energie prípadne plynu najmä v mladých rodinách, ktoré sa nemôžu pri opatere malých detí bez teplej vody a vyhriateho priestoru zaobísť. Oficiálne cena tepla v tomto roku nestúpne, bude ho však menej a občan zaplatí na náhradných formách ohrevu vody a bytu podstatne viac.
V BUDÚCOM ROKU
Podľa názorov expertov Konfederácie odborových zväzov možno očakávať, že v budúcom roku vláda cenu tepla uvoľní, čím by zodpovednosť celkom preniesla na samosprávy, prípadne organizácie, ktoré teplo a teplú vodu vyrábajú. Na pohľad nejde o príliš veľkú sumu, na domácnosť by predstavovala necelých sto korún mesačne (ak neporastú ceny elektriny, plynu a vykurovacích olejov, čo je zrejme nereálne). Odborári však upozorňujú, že pre tri štvrtiny zamestnancov je už tento nárast neúnosný, pretože mesačne hospodária prakticky bez rezervy (asi 10 Sk).
PRIESTOR PRE KORUPCIU
Za vytvorenie nového priestoru pre korupciu pokladajú predstavitelia samospráv úpravu, ktorou sa znižujú dotácie na teplo. Smernica totiž ponecháva pomerne veľký priestor na finančné presuny daňovým úradom. Povinnosťou príslušného daňového úradu je len znížiť celkový objem vyplatených dotácií na úroveň 70 percent roku 1996. Ako v rámci svojej územnej pôsobnosti daňový úrad rozhodne, je jeho právomocou. Predstavitelia združenia aj únie miest vyjadrili obavy, že daňové úrady ako orgány vo vertikále štátnej správy budú krátiť v rámci rozpätia dotácie "nepohodlným" samosprávam a inštitúciám v prospech preferovaných, "poslušných" odberateľov.
Autor: rim, gub