Vystúpenie premiéra v parlamente počas hodiny otázok a na mítingu priaznivcov vládneho hnutia šokovalo. Ak v parlamente prekvapí V. Mečiar len občas, v Športovej hale na Pasienkoch takmer vždy. Hoci sa snažil zabávať svojich voličov, ako predseda vlády susednej krajiny skôr prispel k ďalšej téme, ktorá možno v týchto dňoch zatieni domáce české problémy. Vtipkovanie na adresu českého prezidenta a jeho zosnulej manželky síce u časti Mečiarovej klientely mohlo rozšíriť úsmevy, môžeme však predpokladať, že nie u všetkých priaznivcov HZDS. Svojho času predseda vlády SR po návrate zo zahraničia konštatoval, že "ťažko naprávame to, čo ľahko dokážeme pokaziť". Je preto príznačné, že premiér vo štvrtok na Pasienkoch ostal verný vlastným slovám.
Na prvý pohľad sa zdá, že Mečiarova "pasienková indispozícia" je logickým vyústením parlamentnej reakcie na otázky poslancov, ktorí sa pýtali, kto je pani Blažena Martinková. Táto žena, externá poradkyňa V. Mečiara však nemusí byť problémom pre voličov HZDS. Predtým stála po boku predsedu vlády Anna Nagyová, o jej osobu mali médiá tiež veľký záujem a popularite V. Mečiara to neublížilo. Skutočným problémom podľa všetkého sú azda nepríjemné otázky, na ktoré V. Mečiar veľmi nerád odpovedá, alebo jednoducho neodpovedá. Veď i televízne relácie Pressclub sú monológom, žurnalisti zostávajú kulisou. Aj v parlamentnej hodine otázok poslanec KDH Július Brocka, keď sa V. Mečiar rozkričal "nemáte právo!", pripomínal veci nepríjemné. Štátny rozpočet, netransparentnú privatizáciu, zvyšovanie cien novelami zákonov o DPH či o spotrebných daniach, reguláciu miezd. To boli otázky, ktoré premiéra rozzúrili, hoci ako politik a predseda najsilnejšieho politického subjektu mal na ne necelý rok pred voľbami s prehľadom odpovedať.
V júni l991 premiér uviedol, že "každá totalita sa začína tým, že delí ľudí na dobrých a zlých. Aj teraz sa vytvára objektívna pôda na to, aby subjektívne správanie sa za istých okolností mohlo nájsť zadosťučinenie. Volanie po poriadku môže byť súčasne aj volaním po ochrane záujmu skupiny. Navodí sa situácia rozkladu spoločnosti a potom akoby ochrany a obrany spoločnosti pred rozkladom, pričom môže ísť o niečo úplne iné". Pred rozkladom varuje V. Mečiar aj teraz, a čo je horšie, ako tvrdí, predmetom útokov má byť on sám. Je smutné, že líder vládneho hnutia pri pritvrdzovaní muziky v slovenskej politike ladí strunu, ktorú si sám vymyslel.