Predsedajúci A. M. Húska: "Prvá otázka na predsedu vlády podľa vyžrebovaného poradia je pána Kováča a znie: Na oficiálnom rokovaní s rakúskym kancelárom Klimom nedávno sedela po vašom boku aj pani Blažena Martinková. Z akého dôvodu?"
V. Mečiar: "Za čias Aristotela, keď sa objavila nová pravda, vždy zabili sto volov. Od tej doby sa všetci voly triasli, že príde nová pravda. Časy sa menia. Ak sa zjaví v tíme HZDS nová tvár, vyvoláva to úžas a prekvapenie zo strany vládnej opozície. Pani Martinková, bohužiaľ, nesedela presne po mojom boku, sedela po boku štátneho tajomníka tak, ako to jej funkčné zaradenie vyžaduje a sedela tam preto, že je poradkyňou predsedu vlády pre otázky európskej integrácie a vnútornej politiky SR. Vyplýva to z titulu funkcie a zaradenia, ktoré v úrade vlády, v inštitúcii, má. Je naprosto normálne, že sa v parlamente intervenujú ústavní činitelia. Je naprosto nenormálne, že sa intervenujú úradníci, poradcovia, zástupcovia štátu, na čo páni poslanci, zo zákonov a ústavy štátu nemáte právo dovtedy, kým neporušujú zákony tohto štátu."
(potlesk vládnych poslancov)
Húska: "To sa dotýkalo otázok jedna, dva, päť, osem a deväť. (hlasný nesúhlas opozície) Vážený pán predseda... (nesúhlas poslancov) Doplňujúca otázka? Nech sa páči pán poslanec Kováč. Máte dve minúty."
R. Kováč: "Vážený pán predseda, keď sa objaví súkromná osoba na oficiálnom rokovaní a nie je to tlmočníčka, vzbudí to pozornosť. Viac otázok poslancov, ktoré sú nasmerované k účasti pani Martinkovej na oficiálnych rokovaniach, svedčí o tom, že ide o otázku, ktorá verejnosť zaujíma. Je pochopiteľné, že sa o ňu zaujímali i novinári. A nie je to možné chápať ako ich nekultúrnosť, ale snahu o profesionálnu prácu. Preto verím, že časté spomínanie mena pani Martinkovej na poslednej tlačovke Úradu vlády nebolo dôvodom na váš zákaz ďalších tlačových konferencií na vašom úrade, ale predpokladám, že občanom SR vysvetlíte, prečo je porušované ich ústavné právo na informovanosť, na informácie z orgánu, ktorý žije z peňazí občanov SR. A teraz k otázke. Dnes je to už takmer rok, čo Úrad vlády opustila pani Nagyová, čo sa pri štátnych návštevách tiež objavovala po vašom boku. Pani Nagyová však bola zamestnankyňou Úradu vlády, dokonca vedúcou vášho sekretariátu a zabezpečovala pre vás všetko, aby ste boli pri rokovaní v dobrej pohode a rokovanie bolo úspešné. Pani Martinková nie je zamestnankyňou Úradu vlády a ako sme sa dozvedeli, nepoberá odtiaľ ani žiadny plat. Dá sa teda povedať, že pôsobí pri vás takpovediac dobrovoľne či brigádnicky. Vaše hovorkyne pri označovaní jej pracovnej náplne oznámili tlači, že ide o poradkyňu a teraz citujem - o poradkyňu takpovediac na všetko. Pán premiér, moja otázka znie - Zúčastňuje sa, resp. zúčastnila sa pani Martinková aj iných oficiálnych či neoficiálnych rokovaní a bola s vami aj na rokovaní v Moskve ako tretí člen delegácie?"
Mečiar: "Na prvú otázku nemám o čom odpovedať, lebo nič také tu položené nebolo. Na druhú otázku by som odpovedal asi toľko - v roku 1994 som zo svojho kádra vlády, ktorých som vtedy mal, navrhol prezidentovi na vypustenie dvoch ľudí. Jeden sa volal Roman Kováč, druhý sa volal Jozef Moravčík, pretože neboli chytrí. Je rok 1997 a nie sú o nič chytrejší. Mrzí ma takto neproduktívne strávený čas, pretože i laik, ktorý v diplomacii alebo v politike ešte len začína, vie, že v každom pracovnom kolektíve existujú poradcovia, ktorí pôsobia profesionálne, i poradcovia, ktorí pôsobia nie v profesionálnom úväzku, ale patria do legitímneho tímu funkcionárov, nie raz, desiatky raz pri politických rokovaniach sedeli takíto ľudia rôznych profesií pri mne. Prvý raz to vyvoláva rozruch, pretože ide o ženu, ktorá je chytrejšia ako muž, to je jediné šťastie, ale väčšina žien v HZDS je chytrejšia, páni, a my sme na to hrdí a nepovažujeme to za nedostatok. Pokiaľ ide o konkrétny výber konkrétnych rokovaní, okrem toho, že patrí pre odbor Európskej únie, nebude sa zúčastňovať a nezúčastňuje sa na rokovaní so žiadnymi inými krajinami, ale bude naďalej pracovať pre oblasť EÚ, kde je vyššia a efektívnejšia jej práca ako všetkých strán vládnej koalície. Pokiaľ ide o rokovanie s Rakúskom, dovolím si upozorniť, že pôsobila niekoľko rokov v Rakúsku na veľvyslanectve v bývalej Československej republike, jej kontakty osobné v tomto smere sú veľmi rozsiahle, ja ich akceptujem a v každom prípade pre obsah rokovaní oficiálnu i neoficiálnu časť, osobne v rozhovoroch, ktoré boli, bola mimoriadnym prínosom. Viete, býva zvykom, že v každom národe si vážia ľudí, ktorí niečo vedia a bývajú aj ľudia, ktorí niečo nevedia a chcú, aby miere ich nevedomosti sa prispôsobili aj všetci ostatní, a preto všetko ostatné, čo visieť má nad túto hranicu, chcú uťať a nechcú znášať a nevedia sa s tým zmieriť. Bohužiaľ, toto je prípad dámy v pravom slova zmysle, pani Martinkovej, ktorá napríklad v poslednom období, keď spomeniem len vnútropolitické otázky, bola prvým človekom vôbec, ktorý protestoval proti zrušeniu DPH a bojoval za noviny skorej, ako začali všetci redaktori a všetci vydavatelia, s plnou vehemenciou, bola konštruktérom dorozumenia medzi vládou a prezidentom a neviem, prečo vám to vadí až teraz, keď sme cez ňu predsa s viacerými z vás rokovali mimoriadne dôverne od r. 1994 a vôbec vám to nevadilo, že bola práve ona osobou, ktorá tieto kontakty sprostredkovávala. Uisťujem pánov poslancov, ktorí sa týchto rozhovorov zúčastnili, že nikoho mená nezverejním, takže nie je to ani osoba nová, ani tvár nová, naopak, je to jeden zo vzácnych ľudí, u ktorých sa národná hrdosť skĺbi s obrovskou mierou vzdelanosti, prehľadu, a všetko, čo má a vie, vrátane svojich súkromných peňazí, čo o vás, pán Kováč, nemôžem povedať, rád dáva pre službu vlasti všetko."
Húska: "Ďakujem. (Potlesk) Tieto otázky sa dotýkali bodov jedna, dva, päť, osem, deväť, prechádzame na otázku číslo tri: V spoločnom vyhlásení... (Protest opozície, že nasleduje otázka dva druhého poslanca opozície Brocku). Pokračujeme v postupe, je tu otázka pána poslanca Smoleca a znie..."
Mečiar: "Pán podpredseda, ak mi dovolíte, ak môžem navrhnúť. Do rána som sa váľal v piešťanskom bahne, je to oveľa príjemnejšie ako tu sedieť dnes s týmito pánmi. No urobte im po vôli."
Húska: "Dobre. Druhá otázka pána poslanca Brocku: Kto je pani Martinková, ktorá sa zúčastnila na oficiálnom rokovaní s rakúskym kancelárom Klimom po vašom boku. Ako vidíte, je to hlboko iná otázka." (Smiech)
Mečiar: "Opakujem znovu. Pani Martinková bola členkou vládnej delegácie SR, mienim ju zaraďovať do druhých rokovaní, budem ju považovať a považujem si za česť, ak bude pri mne pracovať, dokonca som presvedčený, žeby som považoval za česť, keby bola členkou vládneho tímu po voľbách 1998, ale kto je pani Martinková, pán Brocka, zistite si sám. Ja inzertné kancelárie nerobím. Ja informácie o dámach akéhokoľvek druhu absolútne neponúkam. Vaša otázka je neslušná."
Húska na Brocku: "Chcete hovoriť? Nech sa páči, máte slovo."
Brocka: "Pán predseda, teraz je hodina otázok a odpovedí. Poslanci dávajú otázky a členovia vlády odpovedajú. Občania sa rovnako na nás obracajú s otázkami, a ja predpokladám, že tých otázok na vás bude stále viac. Najmä po tom, čo ste predložili do parlamentu návrh zákona o DPH za periodickú tlač, najmä po tom, ako ste včera zrušili tlačové konferencie po zasadnutí vlády, občania majú právo na informácie, je to ústavné právo..."
Mečiar skáče do reči: "Pán poslanec, (kričí) máte právo ústavné klásť mi otázky k téme! (vrieska) Nemáte právo! Nemáte právo, v opačnom prípade odmietam odpovedať. Nemáte právo, tak si odpovedajte sami, páni. Tak budete rešpektovať zákony štátu... " (vykrikuje a odchádza od rečníckeho pultu)....
Húska: "Priatelia, zachovajte pokoj. Ja viem, že vás baví pokúšať a iritovať predsedu vlády, ale tá záležitosť je absolútne nie dôstojná, nemyslite si, že získavate body. Nezachovávate princípy. Princípy sú také, že máte dať dodatkovú otázku. Pán Brocka môže hovoriť, má ešte minútu. Budem vás upozorňovať, keď budete odchádzať od témy."
Mečiar medzitým poslancom ukazuje somárske ucho.
Brocka: "Ja viem, že sú vám tieto otázky nepríjemné. Ale po tom, čo vláda predložila do NR SR návrh zákona o štátnom rozpočte na budúci rok..."
Húska: "To nemá súvis. Pán kolega musíte sa sústrediť myšlienkovo, aby ste boli pri téme."
Brocka: "...ako reguluje mzdy, ako skracovaním dotácií tlačí na zvyšovanie cien aj nájomného a dopravy..."
Húska: "Pán kolega môžeme začať od Pribinu."
Brocka: "...po tom, ako táto vláda rozdala majetok štátu svojim vyvoleným, po tom, ako vytvorila vrstvu superbohatých a vrstvu stále chudobnejších, je namieste moja otázka - pán premiér, máte vo svojom zbore poradcov, aj človeka, ktorý vám radí, čo sa patrí, a čo nie?"
Húska: "Ďakujem. Pán predseda máme tuná tú možnosť odpovedať pánu poslancovi Smolecovi. Ak súhlasíte."
Premiér Brockovi neodpovedal.