u jeho schôdzky s odstupujúcim premiérom a predsedom ODS Václavom Klausom, s ktorým sa chce stretnúť v najbližšom čase. Havel to povedal včera na tlačovej konferencii v Lánoch po rokovaní s predsedom KDU-ČSL Josefom Luxom a predsedom ODA Jiřím Skalickým. Taktiež uviedol, že chce zistiť stanovisko ODS a rokovať s Klausom o situácii, ktorá vznikla po tom, ako včera grémium ODS vyslovilo ochotu zapojiť sa do rokovania o budúcej vláde a jej programových obrysoch, ale súčasne šéf ODS v liste rozoslanom členom strany vyzval, aby ODS prešla do konštruktívnej opozície. "Budem vychádzať... z uznesenia grémia, ktoré sa mi zdá validnejšie," oznámil Havel novinárom. Taktiež podotkol, že sa pridržiava druhej časti Klausovho listu poslancom, kde stojí, že ODS by podporovala vládu, aj keď by sa v nej nezúčastnila.
Václav Klaus pochybuje o tom, že sa v súčasných rokovaniach podarí zostaviť silnú a stabilnú vládu. Súčasne však odmieta, že by jeho list členom ODS, odporúčajúci odchod strany do konštruktívnej opozície, odporoval včerajšiemu rozhodnutiu grémia viesť koaličné rokovanie o možnostiach zostavenia vlády. "Ak má niekto ilúzie, ako som započul, o vytvorení silnej stabilnej vlády, schopnej vládnuť do roku 2000, na to nemám inú reakciu ako úsmev," vyhlásil Klaus pred novinármi.
Českej polícii, ktorá pred štyrmi dňami začala preverovať informácie o existencii peňažného konta ODS v cudzine, sa dosiaľ nepodarilo zistiť, či konto skutočne jestvuje. Vyplynulo to zo včerajšieho vyjadrenia tlačovej hovorkyne policajného prezídia Ivany Moosovej. "Vyšetruje sa, či to konto vôbec je, respektíve nie je," uviedla hovorkyňa. Dodala, že polícia sa bude kontaktovať so všetkými osobami, ktoré by mohli túto otázku objasniť a pravdepodobne bude žiadať aj právnu pomoc v zahraničí. Informácie o tajnom konte pre ODS, z ktorého mala v uplynulých rokoch financovať niektoré svoje aktivity, informovala koncom minulého týždňa česká tlač.
Podľa generálneho tajomníka NATO Javiera Solanu by terajšia politická kríza v Českej republike nemala ovplyvniť proces prijímania ČR do Severoatlantickej aliancie. "Nie, nemyslím si to," povedal včera v Paríži, kde vystúpil na Zhromaždení Západoeurópskej únie. "Členovia NATO sú demokratickými štátmi - majú voľby, majú vládne krízy," pripomenul. "Nie je to prvá vláda, ktorá sa dostala do krízy. Je to súčasť normálneho politického života," vyhlásil Solana.