nejšie zdroje zverejnil prestížny moskovský denník Kommersant Daily. "Po výbuchu sa rozletí raketa na tisíc kúskov, a tým sa vo výške 10 kilometrov uvoľní aj nespotrebované palivo obsahujúce zmesi heptánu a kyseliny dusičnej, teda látky smrteľne nebezpečné pre živé organizmy," tvrdí autor článku Andrej Bagrov. Podľa ruských štátnych noriem nesmie obsah heptánu na 1 liter vzduchu prevýšiť 0,0000001 gramu, kyselina dusičná je pre zdravie len o niečo menej nebezpečná. "Po ohňostroji nad Barentsovým morom sa uvoľní 140 heptánu a 360 ton kyseliny," tvrdí Kommersant Daily a dodáva, že v závislosti na smere a sile vetra môžu nebezpečné látky zasiahnuť aj Škandináviu.
"Likvidácia rakiet bola uskutočnená na základe dohody START-1 z roku 1994 a ako pozorovatelia ju sledovali predstavitelia armády Spojených štátov. Kommersant Daily obviňuje práve dôstojníkov obidvoch strán, že z profesionálneho záujmu opovrhli ekologickým hľadiskom. Rakety vystrelené z ponoriek v rozmedzí niekoľkých minút simulujú začiatok jadrovej vojny. Autor dodáva, že tak rozsiahle cvičné manévre sa neuskutočnili ani počas existencie Sovietskeho zväzu. Americká strana si zasa mohla preveriť funkcie protiraketovej obrany.
Likvidáciu bolo vraj možné vykonať aj inou cestou. Napríklad prispôsobením rakiet pre vynášanie satelitov do kozmu. Na to však ruská strana nemá peniaze ani zákazky.
Autor: PRE SME - agentúra Epicentrum