BRUSEL (ČTK) - V Bruseli sa včera začalo riadne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktorého účastníci dnes prerokujú a schvália dokument o rozšírení Európskej únie. Odsek v časti týkajúcej sa Slovenska kladie dôraz na úsilie SR vstúpiť do únie. "Dobré ekonomické výsledky, dosiahnuté za problematických podmienok, by Slovensko kvalifikovali pre vstup do EÚ spolu s pokročilejšími krajinami, keby však jeho politický život nebol poznamenaný praktikami, ktoré nie sú v súlade s uznávanými demokratickými štandardmi v členských krajinách EÚ," uvádza text. Ďalej je požiadavka, aby EÚ so Slovenskom prerokovala vstupné partnerstvo, ktoré umožní posilnenie demokracie. Pripomína sa v ňom, že slovenské úrady "začínajú posielať Európskej únii signály, že sú odhodlané demokratizovať politický život". EP preto očakáva, že Bratislava splní v budúcnosti všetky odporúčania zmiešaného parlamentného výboru EÚ - Slovensko.
Zahraničný výbor EP sa v návrhu uznesenia snažil predovšetkým nájsť kompromis medzi postojom Európskej komisie a poslancov EP v otázke počtu krajín, s ktorými sa majú začiatkom roku 1998 začať prijímacie rozhovory. Komisia chce začať rozhovory so šiestimi krajinami (ČR, Slovinsko, Maďarsko, Poľsko, Estónsko a Cyprus), zatiaľ čo mnohí európski poslanci požadujú začatie rozhovorov so všetkými 11 kandidátskymi krajinami súčasne okrem Slovenska, ktoré podľa nich i ďalších európskych inštitúcií nespĺňa politické podmienky.
Výbor navrhol, aby sa všetkým kandidátskym krajinám okrem SR priznala oficiálne účasť na procese rozširovania pri rešpektovaní stratégie komisie začať "intenzívne rozhovory s krajinami, ktoré dosiahli najväčší pokrok" pri plnení kritérií pre členstvo. Očakáva sa, že poslanci v pléne budú viesť živú diskusiu o formulácii o rozšírení, ale že navrhovaný kompromis schvália.
Predseda zahraničného výboru EP Tom Spencer krátko pred začatím zasadnutia potvrdil, že výbor podporil postoj komisie s tým, že všetky kandidátske krajiny majú právo sa zapojiť do procesu, ale každá krajina v tempe, ktoré zodpovedá jej pripravenosti. Výsledok dnešného hlasovania sa nedá podľa jeho slov "vôbec predvídať", ale dá sa predpokladať, že schválený text bude "podobný" návrhu.
Konečná správa bude po schválení plénom EP predložená Rade ministrov a potom summitu EÚ, ktorý 12. - 13. decembra v Luxembursku rozhodne o spôsobe rozširovania únie. Parlament nemôže výsledok ovplyvniť priamo, jeho stanovisko však pravdepodobne poznamená postoje členských krajín.