Slávnostné zažatie 26 000 pestrofarebných žiaroviek na sedem ton vážiacom nórskom smreku prilákalo aj tento rok davy zvedavých turistov na Rockefeller Plaza v newyorskom Manhattane. Sedemdesiattriročný ozrutný smrek dopravili na Manhattan na vlečnom člne. Robotníkom trvalo tri týždne, kým ho pripravili a ozdobili. V poradí už 65. a každoročne najväčší vianočný strom v New Yorku v utorok rozsvietil známy komik Bill Cosby.
MICHAIL GORBAČOV V REKLAME NA PIZZU?
Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov bude účinkovať v televíznej reklame americkej spoločnosti Pizza Hut. Honorár za účasť v reklamnej kampani na najväčšiu svetovú sieť reštaurácií ponúkajúcich pizzy bude venovaný na konto Gorbačovovej nadácie. V ruskej televízii to v utorok oznámil hovorca nadácie. Gorbačov vraj bude v reklame ponúkať pizzu skupine mladých ľudí, ktorí potom majú skandovať: "Nech žije Gorbačov, vďaka ktorému tu máme Pizza Hut." Z 10 000 reštaurácií, ktoré Pizza Hut prevádzkuje po celom svete, je práve moskovská najväčšia. Gorbačovova nadácia sa snaží získať peniaze na vybudovanie knižnice, v ktorej by mali byť uložené všetky dokumenty z Gorbačovových archívov. Účinkovanie presláveného politika v reklame je vraj len ďalšou možnosťou, ako získať chýbajúce peniaze.
V PARLAMENTE O KOCÚROVI
Britský premiér Tony Blair pri interpeláciách v parlamente v utorok informoval poslancov, ako sa darí kocúrovi Humphreymu, ktorý donedávna žil v londýnskej rezidencii predsedu vlády. Ako Blair zdôraznil, Humphrey "je na tom už lepšie a dokonca pribral". Otázku týkajúcu sa kocúrovho zdravia predložil konzervatívny poslanec Alan Clark známy svojou starostlivosťou o práva zvierat, najmä Humphreyho. Kocúra, považovaného za maskota Downing Street, oficiálne poslali do dôchodku 13. novembra pre dlhotrvajúce problémy s obličkami. Od toho času žije na neznámom mieste na dedine u jednej zamestnankyne premiérovej domácnosti. Humphreyho náhle zmiznutie z rezidencie však vyvolalo medzi niektorými politikmi nepokoj, vyskytli sa špekulácie, že ho pani Blairová týrala, pretože trpí alergiou na mačacie chlpy. To však Blair rozhodne odmietol a o niekoľko dní neskôr nechal prostredníctvom tlače kolovať snímku, ktorá zachytáva kocúra, ako sedí na čerstvom výtlačku londýnskeho denníka.
KRÁĽ AKO MANAŽÉR OBCHODNÉHO DOMU?
Od portrétov kráľov sa očakáva, že majú na diváka zapôsobiť veľkolepo a majú zdôrazniť kráľovský status portrétovanej osoby. Buď sú to na oči vystavené kráľovské insígnie, alebo výraz dodávajúci monarchom potrebnú dôstojnosť. Portrét španielskeho kráľa Juana Carlosa I. umiestnený v nedávno znovuotvorenej kráľovskej opere Teatro real v Madride však nerobí jedno ani druhé. Štyridsaťdvaročý maliar Juan Moreno kráľa namaľoval v občajnom tmavom obleku a kritici tvrdia, že vyzerá ako ktorýkoľvek priemerný muž a nie ako monarcha vládnuci 40 miliónom Španielov. "Kráľ v Morenovom ponímaní by mohol byť pokojne manažérom obchodného domu Corte Ingles," napísal denník El Mundo. Napriek tomu Španielsko "strávilo" portréty zachytávajúce Juana Carlosa v oveľa menej vznešených pozíciách. Napríklad padajúceho z koňa alebo na nálepkách brandy. Ale prirovnať kráľa k manažérovi obchodného domu? To by podľa zainteresovaných mohlo narušiť samotnú podstatu monarchie a ohroziť jej existenciu.