V kanadskej Ottawe sa včera začala trojdňová konferencia, na ktorej asi stovka krajín, medzi nimi i Slovenská republika, podpíše Zmluvu o zákaze použitia, skladovania, výroby a prevodu protipechotných mín a o ich zničení. Medzi signatármi však budú chýbať Rusko, USA a Čína, ktoré míny vo veľkom množstve používajú. Washingtonská vláda svoje nepripojenie sa k zmluve obhajuje tým, že zákaz mín by ohrozil amerických vojakov na juhu Kórejského polostrova. Text v Ottawe podpisovanej zmluvy schválili oficiálne delegácie 89 krajín na septembrovej konferencii v nórskom Oslo.
stabilita v strednej európe
Zástancovia rozšírenia NATO tvrdia, že hraničné spory v strednej a východnej Európe sa vyriešia direktívami Bruselu, ktoré je povinný rešpektovať každý nový člen aliancie a ktoré majú predstavovať dostatočnú záruku stability v regióne. Takýto optimizmus nie je na mieste, uvádza sa v štúdii amerického inštitútu CATO. Je pravda, že túžba po členstve v NATO podnietila účinný diplomatický dialóg, ale papierové dohovory nezaručujú toleranciu. Tento problém sa prejavil napríklad v septembri 1997. Napriek predchádzajúcej dohode medzi Budapešťou a Bratislavou maďarský premiér Gyula Horn vyhlásil, že "stále jestvuje množstvo zdrojov napätia medzi oboma krajinami". Zdá sa, že tento moment sa všeobecne podceňuje, podčiarkuje štúdia.
POŽIAR BUŠA OHROZUJE SYDNEY
Rozsiahly požiar buša sa priblížil do nebezpečnej blízkosti austrálskeho Sydney. Obloha nad mestom je zahalená hustým dymom a smogom. Ľudia, ktorí sa včera zrána vybrali zabehať si na slávnu pláž Bondi, sa pohybovali v clone dymu z horiacich eukalyptov a pasažieri trajektov blížiacich sa k sydneyskému prístavu takmer nevideli breh. Lekári varujú, že ovzdušie v meste sa ešte zhorší a odporučili astmatikom, aby nevychádzali z domovov. Podľa požiarnikov sú teraz podmienky horšie ako v januári 1994, keď pri požiari buša ľahla popolom stovka domov a zahynuli štyria ľudia.
BANSKÉ NEŠŤASTIE
Celkom 61 mŕtvych baníkov objavili záchranári v uhoľnej bani Zyrjanovskaja v ruskej Kemerovskej oblasti, kde včera v noci došlo k výbuchu metánu. Do oblasti včera prišli špeciálne tímy záchranárov, ktoré pátrali po ostatných šiestich nezvestných baníkoch. Ďalších šesť baníkov s popáleninami a ďalšími zraneniami bolo prevezených do nemocnice. Prezident Boris Jeľcin vyjadril rodinám mŕtvych baníkov sústrasť. Podľa gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulajeva bude vytvorená zvláštna komisia, ktorej úlohou bude poskytnúť pomoc rodinám obetí a celý prípad dôkladne vyšetriť. V oblasti bol vyhlásený trojdňový smútok.
PAKISTANSKÝ PREZIDENT PODAL DEMISIU
Ústavná kríza v Pakistane vyvrcholila včera demisiou pakistanského prezidenta Farúka Legharího, ktorý odstúpil po niekoľkotýždňovom mocenskom spore s premiérom Navázom Šarífom. "Staviam ústavu nad osobné záujmy a rozhodol som sa rezignovať," povedal F. Legharí na tlačovej konferencii v Islamabade. Jeho rezignácia nasleduje po tom, čo sudcovia najvyššieho pakistanského súdu vyniesli rozporuplné verdikty ohľadne práva prezidenta rozpustiť parlament.