Pripravuje sa i Zmluva so Slovenskom, presnejšie zmluva medzi zástupcami mládežníckych organizácií a politikmi o tom, že po voľbách 1998 budú garantovať splnenie požiadaviek mladej generácie. Tie sú vyjadrené v memorandovom desatore: v najstručnejšej podobe ide o zvýšenie životnej úrovne mládeže a rodiny, financovanie školstva a vedy, nezávislosť univerzít, zníženie nezamestnanosti, byty pre mladé rodiny, zdravý život bez drog, integráciu do EÚ a NATO, odbúranie vojenskej služby, posilnenie ekológie a obnovenie vlády zákonov proti korupcii a kriminalite.
Túto iniciatívu privítali mládežnícke organizácie i politici: popri Študentskom parlamente Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, Prešovskom občianskom fóre a informačných centrách mládeže v Žiline, Prievidzi a Bratislave sa pripojili aj poslanci DU E. Kukan, Ľ. Černák, J. Švec a Ľ. Harach, hovorca SDK M. Dzurinda, predseda ÚŽPR P. Prokopovič a predvčerom aj prezident SR Michal Kováč.
Jedným z hovorcov memoranda je Martin Urmanič, predseda Mladej Demokratickej únie. Posledný mesiac mal túlavé topánky: obišiel mládežnícke organizácie v okresoch Prievidza, Banská Bystrica, Dolný Kubín, Žilina, Veľký Krtíš, okresy v Prešovskom kraji a mieri do Košického. Pozvali sme si ho na krátky rozhovor.
Aké problémy mladých sú dnes podľa teba najvýraznejšie?
"Stretával som sa s dvoma vrstvami mladých: študentmi a zamestnanou mládežou. Vysokoškoláci sa najviac sťažujú na bývanie a internáty. Vôbec sa im nepáči to, že na školy prijímajú plno prvákov, ktorí potom nemajú kde bývať. Stáva sa to aj študentom v poslednom ročníku, ktorí robia diplomovky a štátnice. Na internátoch sa často nekúri, netečie teplá voda, vypínajú im svetlo, nefungujú telefóny. Tí, čo už pracujú, potrebujú byty. Spoločným problémom je súčasná situácia v bezpečnosti občanov: človek sa pomaly bojí vyjsť na ulicu. Príjemne som bol prekvapený, že aj stredoškolákom veľmi záleží na integrácii do EÚ a NATO - uvedomujú si totiž ekonomické dôsledky izolácie. Ďalším problémom, dokonca aj medzi dievčatami, je vzťah k vojenskej službe. Platí to najmä od prijatia Zákona o civilnej službe, ktorá je veľmi znevýhodnená oproti normálnej - trvá dva roky a nevyužíva odbornú kvalifikáciu: býva to napríklad podradná práca v nemocniciach. Preto sa mladí často rozhodujú pre vojenskú službu, aj keď vedia, že tam budú viacej "trpieť". Kým mohli pracovať v nadáciách, mohli svoju odbornosť využiť ."
Za integráciu sa vyslovovali aj stredoškoláci?
"Áno. Vedia, že so vstupom do NATO by sa sprofesionalizovala armáda a nemuseli by ísť na vojenčinu. A vedia, že ten, kto sa dostane do NATO, pôjde aj do EÚ, lebo sú to spojené nádoby. Európsku úniu vnímajú aj z iného hľadiska - chýbali by im tu zahraničné tovary, na ktoré sme si už zvykli, a podnikatelia by nemohli exportovať. VSŽ by síce mohli vyvážať do Ruska, ale oni nám za to nemajú čo dať. Veľa mladých, najmä z pohraničia, pracuje v Čechách - tí vedia, že ak ČR bude v EÚ a my nie, dostanú sa tam oveľa ťažšie. Bude treba mať pracovné karty ako do Ameriky alebo do Nemecka, a to by bolo pre mladých veľmi zlé."
Ponúka MDÚ alebo vaša iniciatíva aj nejaké riešenie?
"Zároveň s memorandom sme zostavili aj memorandové desatoro požiadaviek a potrieb mladej generácie. Je to základný rámec bodov, ktoré sme získali počas troch rokov práce s mladými. Teraz chodíme po Slovensku, diskutujeme o nich a získavame pre ne podporu. Táto kampaň prezentácie žilinského memoranda sa volá Nová generácia - oslovujeme mladých ľudí a hovoríme s nimi o každom probléme. V spolupráci s Medzinárodným republikánskym inštitútom (IRI), ktorý je otvorený pre všetkých, chceme vyškoliť zástupcov mládežníckych organizácií, ktoré sa k nám pridajú, v tom, aby dokázali presadzovať dohodnuté požiadavky na regionálnej úrovni - medzi mladými, tam, kde žijú."
Ako sa môže prihlásiť ten, kto má záujem?
"Najlepšia cesta je cez mládežnícku organizáciu alebo politickú stranu. IRI ponúka svoju spoluprácu predovšetkým v oblasti poradenstva a školenia v komunikácii. Potrebné materiály od nich dostávajú aj naši členovia MDÚ, ktorí o ne prejavili záujem. Raz mesačne je to napríklad Komunikácia s voličom alebo edícia brožúr, napr. Demokracia v USA, Ekonomika, Právny systém a podobne - sú to veľmi prospešné materiály. Môžete sa o ne prihlásiť aj na adrese Mladej demokratickej únie, Medená 10, 811 02 Bratislava."
FOTO: Predstavitelia iniciatívy Nová generácia na pondelňajšej návšteve u prezidenta Michala Kováča. Vpravo sú hovorcovia Branislav Orava a Martin Urmanič.
Autor: Pripravil Vladimír HÁK