V poslednom čase sa však zniesla vlna kritiky na zmeny v predškolských stravovacích zariadeniach a školských jedálňach v troch mestských častiach Bratislavy. Jej príčinou je "experiment" Ministerstva školstva SR, ktorý sa začal 1. septembra tohto roku. Mal by smerovať k zefektívneniu ekonomickej situácie v školskom stravovaní a jeho vykonávateľom je firma Magnolia so sídlom v Stupave.
Magnolia sa stala sprostredkovateľom medzi výrobcami a odberateľmi, ktorými sú zariadenia školského stravovania. Do procesu dodávateľsko-odberateľských vzťahov však vstupuje ako tretí článok, ktorým sa zaužívaný systém priamych dodávok nielen zdržuje, ale aj zdražuje. Pri manipulácii najmä s ovocím a zeleninou dochádza k zbytočnej strate živín, k mechanickému i bakteriálnemu poškodeniu. Zaradenie tretieho článku medzi priame dodávky a odber pripomína iba niekdajší monopol maloobchodu. V rámci distribúcie sa už prejavili nedostatky v podobe dodávok potravín po záručnej lehote, dokonca aj pokazeného mäsa, čím sa vážne ohrozuje zdravie detí. Dodávky sú nepravidelné a nie podľa objednávky, zostavenej na základe jedálneho lístka a odporúčaných výživových dávok. Jedálne lístky treba potom improvizovane meniť a vedúce ŠJ nemôžu potrebné živiny operatívne dopĺňať.
Ďalším nedostatkom sú dodávky dehydrovaných polievok Knorr, na ktoré nebol vyžiadaný atest, povinný pri hromadnom stravovaní detí. Označenie, uvedené na malospotrebiteľskom balení, nie je pre tento účel smerodajné. Tieto polievky obsahujú chemické cudzorodé látky, napríklad glutaman sodný alebo vysoký obsah solí, ktoré znamenajú riziko pre zdravie detí. Oborníci varujú, že nám vyrastie generácia náchylná na srdcové, onkologické a diabetické choroby - existujú o tom podklady na onkologických a kardiologických oddeleniach detských nemocníc.
Kto je za Magnoliou?
V trhovej ekonomike nemôže mať monopolné postavenie žiaden výrobný alebo odbytový článok, ale treba aj v tomto prípade vytvárať zdravé konkurenčné prostredie. Nie však z centrálnej pozície Ministerstva školstva SR, ale na úrovni jednotlivých územných celkov: okresov, miest a obcí.
V tomto prípade však nebola vyhlásená žiadna súťaž ani výberové konanie - žiaden kvalifikovaný projekt nebol zhodnotený a porovnaný s iným projektom. Firma Magnolia bola teda bez konkurencie a hneď s ňou podpísali dohodu o "vykonaní experimentu".
Neodborné zadanie experimentu sa prejavilo hneď na začiatku porušením niektorých zákonov a vyhlášok, napr. zákona o potravinách, potravinového kódexu, zákona o ochrane zdravia ľudí, zákona o veterinárnej starostlivosti, vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú hygienické požiadavky na cudzorodé látky v poživatinách, zákona o účtovníctve, vyhlášky MŠ SR o školskom stravovaní a ďalšie. Magnolia neoznámila orgánom potravinového dozoru začatie svojej prevádzky, neboli teda skontrolované základné predpoklady jej činnosti ako sklady, mrazničky, balenie, označovanie a rozvoz potravín a nebol vydaný doklad o o tom, že sú vyhovujúce. Experiment sa pripravoval bez oznámenia rodičom a bez ich súhlasu. Magnolia o. i. nerešpektuje odhlášky detí (napr. pre chorobu) zo stravovania v priebehu týždňa, iba v pondelok, pričom predaj jedál sa má realizovať na základe zmluvných cien.
Nájde sa vinník?
V nedeľných Novinách STV vystúpila pracovníčka MŠ SR PaedDr. Gabriela Máčaiová s tvrdením, že keby nebolo Magnolie, každý obed by bol o korunu drahší. S týmto názorom by sa dalo polemizovať. Okrem toho povedala, že vo februári 1998 bude vyhodnotenie tohto "experimentu" robiť vláda SR. Treba však trvať na tom, aby hlavné slovo mali orgány potravinového dozoru, odborníci v oblasti ekonomiky výživy a detskí lekári. Vyhodnotenie by malo byť na základe jednoznačných analýz a nemali by v ňom chýbať ani skúsenosti s nekvalitnými službami Magnolie.
Za porušovanie viacerých zákonov doposiaľ orgány potravinového dozoru neprijali žiadne opatrenia na nápravu. Magnolia i po kritike v TV Markíza rozváža zdraviu škodlivé tovary, vedúce školských jedální pracujú pod hrozbou, že ak budú o nedostatkoch hovoriť a prestanú od Magnolie odoberať tovar, prídu o svoje odmeny. Postih sa nemá týkať tých, čo ohrozujú zdravie detí, ale tých, ktorí na situáciu upozorňujú. Preto sa treba opýtať, komu má poslúžiť experiment v školskom stravovaní. Deťom asi nie!
FOTO: Na tejto dodávke fliačkov bola po otvorení obalu viditeľná pleseň. Upozornil nás na to rodič dieťaťa, ktoré sa stravuje v ŠJ na Karloveskej 61.
Autor: Ing. Dáša Ostertágová, členka DU, Klub na ochranu