Karzajovým zámerom je najprv skrotiť infláciu. Sľúbil, že zastaví tlačenie ničím nekrytých bankoviek. Potom je potrebné začať s výrobou v odvetviach, v ktorých má Afganistan tradíciu. To by malo viesť k vytvoreniu nových pracovných možností. Ďalším krokom by malo byť vytvorenie a posilnenie súkromného sektora.
Ministerstvo obrany včera oznámilo, že afganské vojenské jednotky musia do troch dní opustiť Kábul a umožniť medzinárodným mierovým silám na podporu mieru v Afganistane (ISAF) a afganskej polícii prebrať dohľad nad bezpečnosťou v meste. Odchod vojenských oddielov z mesta zaistí afganská polícia a jednotky kábulskej posádky.
Británia včera v Londýne zverejnila konečný zoznam 17 krajín, ktoré vyšlú vojakov do misie ISAF. Na jej čele budú stáť tri mesiace britskí velitelia. Británia vyšle aj najviac vojakov 1800. Ďalšími účastníkmi sú Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Grécko, Nový Zéland, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a Turecko.
Ponuky Kanady, Jordánska, Malajzie či Argentíny zatiaľ neboli prijaté, pretože nezodpovedajú súčasným potrebám ISAF. Týka sa to aj ponuky Českej republiky na vyslanie výsadkárov.
„Sústredili sme také kapacity, ktoré sú potrebné teraz. Preto sa niektoré krajiny na misii nezúčastnia,“ povedal nemenovaný hovorca britského ministerstva. Zdôraznil, že „to neznamená, že ďalšie ponuky pomoci sú vylúčené, pretože ďalšie krajiny sa môžu zapojiť v nasledujúcej fáze“ mierovej operácie v Afganistane.
(reuters, čtk)