V piatok minulý týždeň bola zverejnená správa, podľa ktorej základné imanie Investičnej a rozvojovej banky pravdepodobne zvýši Slovenská poisťovňa. Rozhodnutie o zvyšovaní základného imania v Investičnej a rozvojovej banky je výsledkom narastajúcich hospodárskych problémov tejto tretej najväčšej slovenskej banky.
Zatiaľ čo v roku 1995 vykázala Investičná a rozvojová banka čistý zisk 168 mil. Sk, čo pri výške základného imania 1 mld Sk predstavuje zisk na akciu 168 Sk, na konci roku 1995 vykazovala Investičná a rozvojová banka vlastné imanie 3,272 mld Sk, pričom výška úverov poskytnutých klientom dosiahla 36,9 mld Sk. Zlom v roku 1996 bol výsledkom realizácie projektu ozdravenia úverového portfólia, ktorého prioritou bola tvorba opravných položiek a rezerv a nie zisk. Za cenu koncoročnej straty vo výške 1,4 mld Sk došlo k zníženiu klasifikovaných úverov z hodnoty 59,5% k 31.12.1995 na 23,5% na konci roku 1996. Vlastné imanie banky kleslo na 1,9 mld Sk. K 31.12.1996 dosahovala kapitálová primeranosť IRB 3,51%. K polroku tohto roku zaznamenala Investičná a rozvojová banka stratu 685 mil Sk, na konci septembra to bolo už 1,2 mld Sk. V priebehu tohto roku tak došlo k ďalšiemu zhoršeniu kapitálovej primeranosti, na konci septembra bola už iba na úrovni 1,57%.
Podľa opatrenia Národnej banky Slovenska by mala kapitálová primeranosť bánk na Slovensku dosahovať 8%. V polovici predminulého týždňa iniciovala Národná banka Slovenska stretnutie guvernéra NBS s hlavnými akcionármi Investičnej a rozvojovej banky - Fondom národného majetku vlastniacim 35% akcií Investičnej a rozvojovej banky a VSŽ, ktoré podľa zverejnených správ kontrolujú 40% akcií Investičnej a rozvojovej banky. Výsledkom tohto stretnutia bolo rozhodnutie o vstupe strategického partnera do Investičnej a rozvojovej banky formou zvýšenia základného imania o 1 mld Sk, teda na dvojnásobok. Podľa vyjadrenia viceguvernéra Národnej banky Slovenska uverejneného v Trende rokovania o vstupe prebiehali hlavne s domácimi investormi, "v zásobe" však boli i investori zahraniční.
Možnosť vstupu zahraničného investora do Investičnej a rozvojovej banky pôsobila veľmi lákavým dojmom. Jednak by znamenala potvrdenie existencie záujmu zahraničných investorov o vstup na Slovensko, jednak by bola jedným z prvých krokov naznačujúcich možnosť postupného oddelenia kapitálu od politiky.
Slovenská poisťovňa disponuje spolu so Slovenskou sporiteľňou najväčšími zdrojmi od obyvateľstva na Slovensku. Na konci minulého roku mala Slovenská poisťovňa na účtoch v bankách uložených 14,5 mld Sk. Za minulý rok dosiahla Slovenská poisťovňa zisk 339,19 mil Sk a vyplácala dividendu vo výške 100 Sk na akciu. K polroku tohto roku vykázala Slovenská poisťovňa zisk 754 mil Sk. Na konci novembra boli najväčšími akcionármi poisťovne FNM s podielom 50,55 % a VSŽ s podielom 20,03 %, podľa nepotvrdených správ však VSŽ kontroluje v SP takmer 30% akcií.
Ak zabudneme na FNM, ktorý svoju nechuť či neschopnosť presadzovať z pozície majoritného akcionára vlastné záujmy potvrdil už dávnejšie, bude vstup SP do Investičnej a rozvojovej banky znamenať potvrdenie silnejúceho vplyvu VSŽ vo finančnej sfére.
Pravdivosť správy o vstupe SP do Investičnej a rozvojovej banky by vysvetľovala zásadový postoj SNS v otázke nezávislosti NBS. V prípade prijatia navrhovanej novely zákona o NBS by totiž nedošlo len k strate jej samostatnosti, ale aj k tomu, že rozhodujúce slovo v nej by získalo HZDS.
Autor: Juraj Kováčik P67 value, spol. s r.o., Bratislava