Afganistan je krajinou bez novín

Šéfredaktor denníka Hewad Daily, 39-ročný Adžurundin Ekbal, mi ani neodpovedal na pozdrav, keď počul, že som z „Čekistanu,“ ktorý je v Afganistane stále známy ako Československo. Pobúrene a pateticky zvolal: „Okamžite napíšte, nech sa všetci tí naši ...


Noviny v Kábule takmer nemajú. Afgancov vzrušuje aj obyčajné fotenie.



FOTO - TASR/AP

Šéfredaktor denníka Hewad Daily, 39-ročný Adžurundin Ekbal, mi ani neodpovedal na pozdrav, keď počul, že som z „Čekistanu,“ ktorý je v Afganistane stále známy ako Československo. Pobúrene a pateticky zvolal: „Okamžite napíšte, nech sa všetci tí naši darmožráči vrátia domov a začnú niečo robiť pre svoju vlasť.“

Adžurundin sa triasol od zimy, posmrkával, a pretože Afganci nepoznajú vreckovku, pomáhal si rukávom. Sedel vo svojej pracovni na druhom poschodí tlačiarne bez okien, kúrenia a elektriny. Brodil sa v horách starých novín, hlavu mal omotanú starou šatkou, spod ktorej vykukoval veľmi neupravený účes a nadával.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Vrátil som sa pred 37 dňami po piatich rokoch z Pakistanu domov, aby som dal dokopy tieto noviny, v ktorých som kedysi pracoval, a ostatní si sedia v teple v Európe a v Amerike. Ja viem, že mnoho novinárov študovalo v Prahe a kde sú teraz?“ Povydávali sa, poženili a je im jedno, že v Afganistane dnes normálne nevychádzajú ani jedny noviny. To nemá vo svete obdoby.

Denník Hewad (krajina) má síce v názve slovo daily, ale časy, keď bol skutočne denníkom, sú dávno preč. Teraz je to občasník. Vychádza vtedy, keď je elektrina a keď prastará tlačiareň ruskej výroby nie je zamrznutá alebo nenamazaná alebo jednoducho neštrajkuje.

Afganistan je krajinou bez oznamovacích prostriedkov. Človeka, ktorý si číta v hromadnom dopravnom prostriedku dennú tlač, tu nenájdete z dvoch dôvodov: po prvé neexistuje verejná hromadná doprava, po druhé nevychádzajú pravidelne žiadne noviny. Pritom ešte pred niekoľkými rokmi mala svoje noviny každá provincia. V Kábule dokonca vychádzal jeden denník a jeden dvojmesačník v angličtine.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia Kabul Times sa dnes opäť snaží dať dokopy aspoň toľko ľudí, aby stačili preložiť vládne uznesenia a prepísať ich na stroji. Počítače sú zatiaľ nepotrebné, pretože dodávky elektrickej energie sa vzhľadom na sucho budú i naďalej obmedzovať.

Ľudia sa tvária, ako by oznamovacie prostriedky ani nepotrebovali. Informácie sa šíria rovnako ako pred vynálezom písma - ústne od ucha k uchu, čo spôsobuje ich značnú deformáciu. Ak v Džalalabáde očitý svedok oznámi dvadsať obetí bombardovania, než novinka príde na opačný koniec krajiny do Herátu, je zabitých 250.

Zárodky plnohodnotných oznamovacích prostriedkov sa však predsa len objavujú. Okrem denníka Hewad písanom v jazyku Paštunov sa občas na miestnom trhovisku objavia chlapci s druhými a poslednými novinami vychádzajúcimi v hlavnom meste v afganskej perzštine Anís.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký záujem o noviny nikto neprejavuje. Päťsto afgáni (0,02 centa) je pre mnohých príliš vysoká cena za kus papiera.

Hewad vychádzal i za talibov, ktorí zakázali len televíziu a hudobné programy v rozhlase. Noviny povolené boli, len sa v nich nesmeli objavovať fotografie živých bytostí.

„Noviny majú budúcnosť,“ tvrdí šéfredaktor Ekbal. „Raz, až budú mať ľudia čo do úst, zavediem aj kultúrnu rubriku a módu,“ hovorí a snaží sa prilepiť igelitovú tašku na dieru do komína, ktorou mu do kancelárie nepredstaviteľne fúka.

Konkurencie rozhlasu a televízie, ktorá začala vysielať v novembri po piatich rokoch, sa nebojí. „Kto si dnes môže kúpiť debnu alebo rádio! Napríklad ja nie. No a v novinách budeme publikovať informácie, aký závod začal zase výrobu, kde opäť začali dávať mzdy, kde sa rozdáva humanitárna pomoc - to sú pre našich ľudí správy životne dôležité.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra Epicentrum, Kábul

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 728
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 674
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 698
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 688
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 220
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu