Američania sa chystajú vstúpiť do krajiny, kde vládne anarchia a chaos. Existuje čosi ako dočasná somálska vláda, ale nemá prakticky žiadnu moc. Amerika ju neuznáva a prezident Abdigassim Salad Hassan je zrejme sám teroristom. V krajine neexistujú súdy a zákony nikto nedodržiava.
Ozbrojené klany s vlastnými náčelníkmi si rozdelili územie. Snažia sa zvrhnúť dočasnú vládu a popritom bojujú medzi sebou. Amerika je pre nich skvelá zbraň. Kto sa spojí s Američanmi, dostane sa k moci ako Severná aliancia v Afganistane.
Všetci teraz žiadajú Ameriku o pomoc a obviňujú svojich rivalov z terorizmu. Američania zatiaľ sami nevedia, komu veriť. Koncom decembra nadviazali prvý kontakt. Navštívili skupinu rebelantov RRA (Rahaweinova armáda odporu).
Päť amerických dôstojníkov priletelo malým lietadlom na letisko v meste Baiodoa. Ozbrojení „politici“ ich nákladným autom zaviezli do svojho centra - polorozpadnutého, ale obrneného domčeku.
Presviedčali Američanov, že tu v Somálsku nájdu svojich teroristov. „Somálsko kontrolujú fundamentalisti, všetci sú napojení na al-Káidu,“ tvrdil podľa denníka The Guardian jeden z lídrov Abdullajhi Šeik Ismail.
V Somálsku pracuje teroristická organizácia Islamská únia - Al Itihád al Islamíja. Vznikla v osemdesiatych rokoch a podľa niektorých informácií má spojenie s al-Káidou. Somálčania však hovoria, že al-Itihád je už mimo hry.
Nad hlavným mestom Mogadišo lietajú americké špionážne lietadlá. „Každú noc musíme počúvať ten zvuk. Ľudia sa už boja zaspať, pretože môže prísť bombardovanie,“ povedal nahnevaný obyvateľ Mogadiša.
V skutočnosti nie je čo bombardovať. Medzinárodné letisko je zavreté. Na jednej pristávacej dráhe hrajú deti futbal, na druhej sa pasú kozy a tretiu zamínoval bojujúci klan. Z prístavu je vojnová zóna dvoch bojujúcich klanov a každá loď sa mu radšej vyhne.
Somálsko je jednou z najchudobnejších krajín na svete. Humanitárne organizácie varujú: viac ako pol milióna ľudí zomiera od hladu. Hrozia epidémie a suchá. Priemerná dĺžka života je len 46 rokov.
MICHAL FRIŠ