
Americkí vojaci už v Somálsku boli. V roku 1993 sa ich zásah skončil katastrofou. FOTO - ČTK
Aj preto sa opäť začalo špekulovať, kde bude po Afganistane boj proti terorizmu pokračovať.
Američania už dlho upozorňujú, že Afganistan je len začiatok. Už v októbri sa podarilo médiám zostaviť rebríček krajín, ktoré by mohli byť na rade. V priebehu posledných dní o tom začali hovoriť aj najvyšší washingtonskí predstavitelia. Najskôr denníku The New York Times povedal námestník ministra obrany Paul Wolfowitz, že Pentagon zvažuje operácie v ďalších krajinách. Vzápätí viaceré štáty v denníku The Washington Times varoval minister zahraničných vecí Colin Powell.
Obaja hovorili o Somálsku. Z ich slov by sa mohlo zdať, že práve Somálsko bude začiatkom druhej fázy.
Powell aj Wolfowitz hovoria, že Somálsko je krajina bez zákona. Totálny zmätok vraj priťahuje teroristov ako magnet, a preto Amerika tento štát pozorne sleduje.
Za posledné dni Američania výrazne zvýšili počet kontrolných letov nad Somálskom. Vo vzduchu sú špionážne stroje, ktoré do Washingtonu dodávajú aktuálne obrázky z teroristických základní. Špionážne služby tu už podľa Washington Times objavili viac ako 100 bojovníkov al-Káidy.
To všetko naznačuje, že operácia v Somálsku sa blíži. Zďaleka to neznamená, že už je rozhodnuté. Okrem Somálska má Washington aj ďalších „kandidátov“: Filipíny, Indonéziu, Jemen a Sudán.
Najmä Wolfowitz musí byť nešťastný, že medzi nimi nie je Irak. Práve on totiž najviac tlačí na prezidenta Georgea Busha, aby zvrhli režim Saddáma Husajna, ktorého podstata je teroristická. Wolfowitz menoval len päť krajín, dodal však, že Irak je stále v hre. Teraz sa zdá, že víťazia umiernení politici z Washingtonu (na čele s Powellom) a západní spojenci, ktorí sa obávajú, že zásah v Iraku by rozhneval arabských členov protiteroristickej koalície.
Ak by Američania skutočne v Somálsku zasiahli, nebudú to mať ľahké. Veľmi citlivé sú spomienky na posledný americký zásah v Mogadiše. V roku 1993 tam chcel Bill Clinton chytiť miestneho vojenského diktátora Muhammada Faraha Ajdída. Jeho jednotky posilnené bojovníkmi Usámu bin Ládina zabili 18 príslušníkov amerických špeciálnych kománd. Amerika sa následne zo Somálska stiahla.
Aby sa situácia nezopakovala, chcú Američania všetko dokonale premyslieť. Po operácii v Afganistane sa veľa zmenilo, a preto by podobná katastrofa nemala hroziť. Riaditeľ štúdií washingtonského Výboru pre zahraničné vzťahy Lawrence Korb, ale Busha upozorňuje: Nesmiete zabudnúť, že viacerí miestni diktátori americkú operáciu využijú len na posilnenie svojej moci. Nesmiete zabudnúť na somálskych susedov. Konflikt by sa mohol rozšíriť. Nemôžete prísť a okamžite odísť. Vznikol by ešte väčší zmätok ako teraz, a to by bol raj pre teroristov.
MATÚŠ KOSTOLNÝ