BRATISLAVA – Zákon o zahraničných Maďaroch narazil na odpor slovenskej vlády a včerajšie stretnutie expertov z oboch štátov nič podstatné nevyriešilo.
Najvážnejší problém vidí slovenská strana v tom, že dieťa z maďarskej rodiny chodiace u nás do maďarskej školy by dostávalo príspevok 20-tisíc forintov (4000 korún) ročne.
Maďarská delegácia na čele s Csabom Lörinczom navrhla poskytovať tento príspevok cez nadáciu založenú podľa našich zákonov na Slovensku. S tým naša vláda, ktorú zastupoval štátny tajomník Jaroslav Chlebo, nesúhlasí.
O celom probléme sa rokuje ťažko aj preto, lebo maďarská delegácia ešte nepriniesla vykonávacie predpisy k tejto časti zákona.
Slovensko a Maďarsko možno vyriešia problémy okolo zákona o zahraničných Maďaroch podpísaním špeciálneho dokumentu. Túto možnosť včera po prvý raz pripustil Lőrincz.
Premiér Dzurinda v utorok navrhol Maďarsku, aby v prípade, že sa nedohodnú, zákon na Slovensku vôbec neuplatňovali, podobne ako je to v Rakúsku. Maďarský minister zahraničia Martonyi mu z Budapešti odpovedal, že to neprichádza do úvahy aj preto, lebo do Rakúska Maďari emigrovali, kým na Slovensku sa ocitli bez vlastného pričineSlovensko-maďarská dohoda tak zostáva i po včerajších rokovaniach v nedohľadne a Bratislava ani nejaví záujem o jej rýchle uzavretie – čaká, kým vykročí maďarská strana. Medzitým sa už začali na Slovensku vydávať preukazy, to však Slovensko považuje za najmenší problém.
Včerajšie rokovanie bolo pokojné a Lörincz ho hodnotil slovami: „Vo filozofickej rovine máme ešte rozdiely, ale zhodujeme sa, že sa dá nájsť praktické riešenie.“
Maďarská delegácia včera navrhla okrem zriadenia nadácie aj zmiešanú slovensko-maďarskú komisiu, ktorá bude uplatňovanie zákona monitorovať. Slovenská strana prisľúbila, že návrhy preštuduje.
Ani po včerajšku nie je jasné, aké návrhy sú pre Slovensko prijateľné, alebo či vláda bude zákon odmietať z princípu. Chlebo totiž popri ochote dohodnúť sa vyhlásil, že „o princípoch sa nedajú robiť kompromisy“.
Slovensko má podľa neho „silné nástroje“, ako zabrániť uplatneniu zákona: jednotu vládnej koalície a medzinárodnú mienku. Jednou z možností je prijať legislatívu, ktorá zabráni uplatneniu maďarského zákona. „Problém sa rieši v politickej a diplomatickej rovine a zatiaľ nie je účelné uplatňovanie iných prostriedkov, ako presadiť vôľu štátu,“ vyhlásil Chlebo.