o 20. novembra - objavujú sa špekulácie, podľa ktorých by za mŕtvym a falošným sponzorom ODS z roku 1995 (Lajos Bács z Budapešti a Radžív M. Sinha z ostrova Maurícius, obaja mali prispieť ODS čiastkou 3,75 milióna korún), mohli stáť Třinecké železiarne. Údajne vraj poskytli sponzorský dar za to, že im bola umožnená privatizácia priamym predajom. Podpredseda ODS Miroslav Macek pripustil, že dva sprievodné listy z roku 1995 oznamujúce pripísanie 7,5 milióna korún na konto ODS najskôr zmizli, a preto bude náročné zistiť totožnosť darcov.
o 21. novembra - začína sa hovoriť o bývalom tenistovi Milanovi Šrejberovi, jeho konto malo byť použité na finančnú transakciu sponzorovania ODS. Šrejber bol predsedom predstavenstva spoločnosti Moravia Steel, ktorá v čase darovania sponzorského daru kúpila od štátu podiel v Třineckých železiarňach.
o 24. novembra - Šrejber pripúšťa, že nejaké peniaze ODS venoval. Odmieta však oznámiť koľko a tvrdí, že ich zaslal pod svojím menom a len preto, že podporuje politiku ODS. Hlavný manažér ODS Tomáš Ratiborský jeho výroky nepotvrdzuje.
o 25. novembra - Macek oznámil, že jeho strana už našla číslo konta, z ktorého dostala anonymný sponzorský dar vo výške 7,5 milióna korún. Večer sa zišlo politické grémium ODS, ktoré sa zaoberalo otázkou určenia totožnosti darcu.
o 27. novembra - po nočnom päť a pol hodiny trvajúcom rokovaní finančnej komisie ODS na objasnenie sponzorského daru stále nie sú jasné okolnosti jeho poskytnutia; ODS nevie, ako s peniazmi bude hospodáriť. Výsledky rokovaní, na ktorých sa zúčastnil i bývalý výkonný podpredseda strany Libor Novák, ktorý bol zodpovedný za stranícku pokladnicu v čase odovzdania sporného daru, komisia neuverejnila. Veľvyslanec vo Švédsku Petr Kolář s odkazom na Michala Kuzmiaka, ktorý vlani pomáhal ODS v predvolebnej kampani, tvrdí, že niekoľko najvplyvnejších politikov tejto strany od začiatku poznalo meno skutočného darcu. Informáciu mali vedieť minimálne Novák a Zieleniec. Kolář navyše s odvolaním na Zielenca dodal, že o Šrejberovi vedel i premiér Klaus. Zieleniec Kolářove výroky potvrdil, Klaus ich však ostro odmietol. Libor Novák prevzal za škandál s anonymným sponzorom plnú zodpovednosť. Lux naznačil, že premiér by mal odstúpiť, pokiaľ už pred minuloročnými voľbami vedel meno neznámeho darcu. Minister financií a podpredseda ODS Ivan Pilip oznámil, že uvažuje o odstúpení zo svojich funkcií. Rovnaký krok by podľa neho malo zvážiť i celé vedenie ODS.
o 28. novembra - ODS má podľa denníka MF Dnes vo Švajčiarsku prístup k tajnému kontu, z ktorého v uplynulých rokoch s veľkou pravdepodobnosťou financovala niektoré svoje aktivity. Večer sú v televízii uverejnené podrobnosti o cca 170 miliónoch na švajčiarskom konte. Politici ODS jeho existenciu nevylučujú. Václav Klaus vystúpil s vyhlásením, že všetci členovia grémia ODS vrátane jeho samého ponúknu kongresu ODS svoje stranícke funkcie; potom Klaus odcestoval na schôdzku do Sarajeva. Minister financií a podpredseda ODS Ivan Pilip a bývalý minister vnútra Jan Ruml vyzvali Klausa, aby odstúpil z funkcie predsedu ODS. K ich iniciatíve sa pripojili i ďalšie špičky ODS. Miroslav Macek to označil za vnútrostranícky puč.
o 29. novembra - Lux odovzdal Klausovi demisiu ľudoveckých ministrov. Všetci ministri ODA sa na odporučenie politickej rady ODA rozhodli podať demisiu tiež. Klaus po návrate zo Sarajeva naznačil možnosť odstúpenia, ale neuviedol z akej funkcie, prezident Havel vyzval celú vládu k demisii.
o 30. novembra - po skončení rokovania výkonnej rady ODS oznámil Václav Klaus, že podáva demisiu a s ním odstupuje i celá jeho vláda. Na čele ODS Klaus zostáva do najbližšieho kongresu ODS, ktorý sa má zísť do polovice decembra. Klaus a Pilip boli poverení rokovaním o účasti ODS v novej vláde, ktorej členom však Klaus už byť nechce.