a bola považovaná za "vzorného žiaka" medzi reformnými štátmi.
Oslňujúca politická kariéra Václava Klausa, dospela počas víkendu k nečakane trpkému koncu, uvádza rakúska agentúra APA. Spolu s ním stráca Praha symbolickú postavu českej hospodárskej reformy - a tragické pre Klausa je, že s tým rozhodne nie sú späté len pozitívne hodnotenia. Za rýchlu liberalizáciu cien, za vyrovnaný štátny rozpočet a vtedy velebenú, dnes však korupciou sprofanovanú kupónovú privatizáciu zberal Klaus na Západe najvyššie uznania.
V bilancii udalostí, ktoré predchádzali Klausovmu pádu, agentúra AP pripomína odchod Josefa Zielenca, ktorého výrok o neprehľadných straníckych financiách primäl novinárov preveriť staré správy o tom, že so sponzorskými darmi ODS nemusí byť všetko v poriadku. "Ostatné strany boli zapletené do podobných škandálov, a išlo aj o vyššie čiastky, Šrejberova aféra však poskytla Klausovým odporcom šancu premiéra vypudiť," dodáva AP. "Odvrátili sa od neho dokonca aj blízki spojenci v jeho strane a vláde a začali verejne žiadať jeho odchod," dodáva agentúra AP, podľa ktorej Klaus vždy dráždil časť českej verejnosti svojou neochvejnou dôverou, že robí správnu politiku.
Za "zamatový vyhadzov" označuje včerajšie odstúpenie Klausa z funkcie premiéra britská agentúra Reuters. Zároveň však zdôrazňuje mienku politických analytikov, podľa ktorých tí, čo prinútili Klausa odstúpiť, boli unavení jeho vedením. "Aféra okolo darov je iba výhovorkou," cituje Reuters londýnskeho politológa Kierana Williamsa, podľa ktorého si "ľudia už roky želali zbaviť sa Klausa".
Francúzska agentúra AFP si okrem iného všíma, že Klaus už nemá v úmysle podieľať sa na budúcej vláde, no nevylučuje svoje ďalšie pôsobenie na čele ODS. Zároveň poukazuje na podporu stúpencov pred sídlom ODS počas zasadania výkonnej rady, ako aj strán regionálnych organizácií.
Za najznámejšieho thatcheristu vo východnej Európe označil včera Klausa britský nedeľník Sunday Telegraph. Pripomenul, že bývalá predsedníčka vlády Margaret Thatcherová vyhlasovala, že Klaus je jej obľúbeným premiérom. Ekonómovia však upozorňujú, že jeho hlučne ospevovaný program privatizácie nedokázal oživiť ekonomiku a iba previedol mnohé české spoločnosti do vlastníctva štátnych bánk.
The Sunday Times uviedol, že terajší finančný škandál v ČR nie je ničím výnimočným, no aféra okolo Šrejbera dala Klausovým odporcom šancu pustiť sa doň a prinútiť ho odísť. Klaus bol najdlhšie slúžiacim premiérom v postkomunistickej Európe, jeho vláda však prišla o svoju povesť kompetentného kabinetu, keď sa musela potýkať s ekonomickými problémami, usudzuje denník. K rovnakému záveru dospel i nedeľník Observer, ktorý uviedol, že nepriaznivý kurz ekonomiky pošramotil Klausovu povesť.
Európska spravodajská televízna stanica Euronews zaradila udalosť na úvod správ, ktoré opakuje každú polhodinu. "Václava Klausa opustili všetci - ako vedúci predstavitelia jeho vlastnej strany, tak aj spojenci z vládnej koalície pravého stredu," uviedla stanica k záberom zo sobotňajšieho vystúpenia českých politikov.