Demokratická strana vznikla na základoch Únie slobody, ktorá v 90. rokoch zásadne ovplyvňovala fungovanie krajiny. Jej ministri sa najviac zaslúžili o reformy. Jej lídrom bol napríklad Leszek Balcerowicz, dnešný predseda poľskej Národnej banky, Bronis˝aw Geremek, bývalý minister zahraničia, Tadeusz Mazowiecki, vôbec prvý nekomunistický premiér Poľska a už zosnulý Jacek Kuroń, ktorý bol jedným z hlavných predstaviteľov poľskej demokratickej opozície pred rokom 1989.
Šéfom novej Demokratickej strany sa stal W˝adys˝aw Frasyniuk, taktiež bývalý disident, ktorý doteraz viedol Úniu slobody.
Nový subjekt chce osloviť hlavne stredových voličov. Chce zaviesť rovnú daň a podporovať podnikateľov.
Okrem doterajších členov Únie slobody do strany vstúpil aj Jerzy Hausner, ktorý bol ešte donedávna podpredsedom vlády pre ekonomiku.
Novú stranu podporuje aj premiér Marek Belka. Prezident Aleksander Kwaśniewski v piatok neprijal jeho demisiu, Belka sa preto formálne ešte nestal jej členom. Premiérova podpora novej strany sa nepáči predákom vládneho Zväzu demokratickej ľavice, ktorý Belku nominoval na premiéra. "Deklarácia členstva a hoci aj sympatie voči Demokratickej strane sú odvahou, a nie oportunizmom," presviedčal Belka na včerajšom kongrese Demokratickej strany.
Vznik tejto strany nebol jedinou zmenou na politickej scéne. Cez víkend zasadal aj prvý kongres Únie ľavice. Vytvorilo ju niekoľko malých mimoparlamentných ľavicových subjektov a časť politikov, ktorí odišli z Únie práce, ktorá dodnes úzko spolupracuje so Zväzom demokratickej ľavice (v roku 2001 mali tieto strany spoločnú kandidátku). Predsedníčkou tejto novej ľavicovej strany sa stala súčasná podpredsedníčka vlády Izabela Jaruga-Nowacka.
Na jeseň čakajú Poľsko parlamentné a prezidentské voľby. Prieskumy predpovedajú víťazstvo súčasnej pravicovej opozície.