Manžel starostky Július Gembický je presvedčený, že archeologický prieskum kostola by priniesol mnohé zaujimavé odhalenia. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
sa síce vychyľovala na stranu už dlhší čas, nik však nepredpokladal jej rýchly pád. Domáci hovoria, že to bola sekunda. Ozvala sa silná rana a veža kostola sa zosypala. Zostalo po nej tristo kubíkov sutín, ktoré neskôr sčasti využili pri oprave cesty.
Zvyšná časť sutiny podopiera dodnes prednú a bočnú časť hlavnej lode kostola. Práve tá je staticky narušená. Kým veža kostola bola novšia a pristavali ju v 18. storočí, hlavná, doteraz zachovaná loď je z 15. storočia. A je historicky veľmi cenná. Sú v nej zachované aj vzácne freskové maľby. Kostol je vlastníctvom obce a užívala ho reformovaná cirkev. Dnes je vstup doňho zakázaný. Veriaci sa už dva roky modlia na blízkej fare.
Obec hľadá všetky možnosti ako dominantu obce zachrániť. Ako nám povedala starostka obce Ružena Gembická, hrubá oprava kostola bude stáť minimálne päť miliónov. Prostriedky by sa dali získať aj z eurofondov, tu by však musela desiatimi percentami prispieť obec. Päťstotisícový úver by pri nízkom rozpočte splácali iba s problémami.
Pri rekonštrukcii rátajú s viacerými alternatívami. Predpokladajú, že vežu kostola už neobnovia a ponechajú iba vzácnejšiu gotickú loď. Vežu by zrejme nahradili zvonicou, kam by umiestnili aj dva vzácne zvony. Tie zatiaľ umiestnili do jednej zo záhrad. Obec považuje za prvoradé opraviť strechu, cez ktorú zateká. Mohlo by sa to podpísať na ďalšej devastácii kostola.
Uvažuje sa aj nad archeologickým prieskumom, ktorý môže priniesť ďalšie pozoruhodné poznatky. Traduje sa napríklad, že v areáli by mal byť pochovaný jeden z husitských vodcov, ktorý sa zúčastnil bitky pri Lučenci. Nie je vylúčené, že výskum odhalí ďalšie zaujímavé artefakty kostola.
KVETA FAJČÍKOVÁ