Člen Európskeho hospodárskeho senátu v Bonne a majiteľ firmy špecializujúcej sa na krby, pece, kachle a komíny s 2200 zamestnancami a s ročným obratom okolo sto miliónov eur Karl Heinz Kago. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Karl Heinz Kago v roku 1968 ušiel cez múr z NDR do západného Berlína. "Už ako malý chlapec som rád hrával o peniaze a nerád som prehrával, vlastne tak ako dnes," smeje sa. V súčasnosti je tento bývalý murár, s pôvodným menom Gončarovský, vplyvným členom Európskeho hospodárskeho senátu v Bonne a vlastní firmu špecializujúcu sa na krby, pece, kachle a komíny s 2200 zamestnancami a s ročným obratom okolo sto miliónov eur. Minulý týždeň priletel na vrtuľníku prednášať študentom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici o teórii svojho úspechu.
O svojom recepte na úspech hovorí: "Začínal som s dvomi spoločníkmi. Po piatich rokoch som zamestnával 20 ľudí a desať rokov na to už 300 zamestnancov." Za neodmysliteľné súčasti úspechu považuje jasné myslenie bez ovplyvňovania, samostatné rozhodovanie na základe dobrých informácií, charakter, intuíciu, dynamiku a veľa práce. Donedávna pracoval sto hodín týždenne a teraz s humorom dodáva, že je socialista, takže je to už len o polovicu menej. "Nepatrím do žiadnej strany. Nemám politický, ale hospodársky vplyv," tvrdí podnikateľ.
Svoje filiálky, ktorých má takmer sto po celom svete, riadi z helikoptéry. Hovorí, že inak by to nestíhal a aj čas medzi preletmi venuje riadeniu podnikov. Aj preto ho volajú lietajúci manažér. O investíciách na Slovensku zatiaľ len uvažuje, ale prišiel sem vraj kúpiť okolo 20-tisíc kubíkov dreva.
Kago veľmi dobré pozná ekonomiku Slovenska a tvrdí, že naša nízka daňová politika je rajom pre investorov. "Takáto politika investorov magneticky priťahuje," konštatoval.
(wm)