Postavenie homosexuálnej menšiny závisí od toho, ako sa na ňu pozerá heterosexuálna väčšina. Ani filozofi či vedci však nie sú v pohľade na ňu jednotní. Niektorí zdôrazňujú podobnosť medzi homosexuálmi a heterosexuálmi, iní viac poukazujú na osobitosti homosexuálnej identity.
Vnímanie homosexuality sa v dejinách veľmi mení. Rímski cisári otvorene praktizovali homosexuálne styky, v starom Ríme boli tieto vzťahy vnímané ako také ušľachtilé, že ich Solón zakázal otrokom.
Orientácia na chlapcov či dievčatá bola aj u Grékov vecou vkusu, nie typológie.
Podľa niektorých iných kultúr je homosexualita prechodným, ale nevyhnutným štádiom pred osvojením si mužskej heterosexuality.
Termín homosexualita použil po prvýkrát v roku 1869 maďarský lekár Benkert vo svojej žiadosti o zrušenie starého pruského zákona proti nej. Predtým sa všetky podobné vzťahy označovali za sodomiu.
V 18. storočí sa častejšie hovorilo o pederastii. Homosexualita sa v tom čase menila skôr na priestupok, vnímaný ako dočasná úchylka, nie trvalá identita. Vo Francúzsku prestala byť sodomia trestná v roku 1791, po roku 1832 sa však opäť vrátil trestný čin homosexuálnej pedofílie, kým heterosexuálne zneužívanie maloletých trestné nebolo.
V 60. rokoch minulého storočia sa začal používať termín gay (veselý, hravý), na označenie istej pozitívnej kultúry.
V priebehu 70. rokov sa zrodila nová menšina s vlastnou kultúrou a požiadavkami, čo však prinieslo i nové podoby nevraživosti voči nej. V roku 1992 vyňala Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne homosexualitu zo zoznamu chorôb.
(zu)
(Podľa knihy Elisabeth Badinter: Identita muža, Aspekt, 1999)
Známi gejovia
Homosexuálna komunita sa hrdo hlási k svojim významným členom.
Okrem početných antických autorov a štátnikov je na gej či bisexuálnych zoznamoch napríklad aj Michelangelo Buonarroti, skladatelia Piotr Iljič Čajkovskij, Benjamin Britten, Leonard Bernstein, herec Jean Marais, režisér a spisovateľ Jean Cocteau, dramatici Tennessee Williams i Oscar Wilde, ale napríklad aj ekonóm a zakladateľ britskej Arts Council John Maynard Keynes. (zu)