stvá," povedal pre SME známy europoslanec za SDKÚ.
Cez týždeň chce stihnúť Viedeň aj Štrasburg. "Nedopustím, aby som počas slovenských zápasov niečo mal. Mojím bossom sú napokon slovenskí občania, a to by museli podpísať nejakú petíciu a dať mi najavo, že mám hokej nechať tak". Aj keby to urobili "ja by som sa zasa musel zbaviť funkcie a povedať im, aby si našli niekoho lepšieho".
Šťastný má v Bruseli celý rad funkcií. "Niekedy je ich viac, ako by som si želal. Tu vzniká toľko výborov a všelijakých delegácií a ich mítingy potom kolidujú, takže človek - aj keby chcel, nemôže byť vždy tam, kde by teoreticky mal byť."
Najdôležitejšou funkciou je podpredsedníctvo vo výbore pre medzinárodný obchod, ktoré vnímajú ako jeden z kľúčových postov aj bruselskí lobisti. Okrem zahraničného obchodu má Šťastný na starosti rozpočtové otázky vo dvoch výboroch, kde je členom a náhradníkom.
Je aj v delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi a s Izraelom. "Pravdupovediac, v tej izraelskej delegácii som sa našiel ani neviem ako. Ale ja sa nestratím - odvtedy som už mal nejaké stretnutia s izraelskými zástupcami a veľmi rýchlo som sa aj do tejto témy dostal," hovorí Šťastný.
Bývalý hráč NHL sa však podľa vlastných slov cíti v Bruseli zatiaľ skôr ako študent - ešte si nenašiel oblasť, v ktorej sa stane špecialistom. "Chcem sa naučiť čo najviac o tom, ako to tu chodí." Preto sa vraj doteraz zatiaľ ani nepúšťal do správ o stanovisku parlamentu k zákonom. "Možno počas druhého roka." V europarlamente však vidí mnoho príkladov neefektívnosti. "Tu aj argument, ktorý má absolútne všetku logiku, neprejde, lebo niekto príde s argumentom, ktorý nemá skoro žiadnu, ale odsúhlasia ten, pretože ten momentálne vyhovuje."
Príchod europoslancov bez minulosti v politike vzbudil vlani živý záujem médií. Z úspešných kandidátov si dnes väčšina bruselských pozorovateľov spomenie najmä na slovenského hokejistu a českého astronauta. Britský konzervatívec Charles Tannock poznamenal, že nemá problém s celebritami v Európskom parlamente, ale "táto inštitúcia si vyžaduje určitú expertízu, ku ktorej mnohí z nich neinklinujú ani sa jej predtým nenaučili".
Naopak Šťastný tvrdí, že "kto chce, sa naučí". (lk)
Šťastný nie je jediný
Peter Šťastný nie je jediným europoslancom bez predchádzajúcej politickej praxe. V európskom pléne sedia aj dvaja astronauti - Čech Vladimír Remek a Talian Umberto Guidoni, futbalový tréner z Británie Christopher Heaton-Harris či športový komentátor Manolis Mavrommatis z Grécka. Fínsky automobilový pretekár Ari Vatanen sedí v zahraničnom výbore a Francúz Philippe Morillon preskočil z pozície armádneho generála a veliteľa vojenských síl OSN v Bosne na miesto predsedu výboru pre rybolov.