Keď sa 20. mája 1940 dostali nemecké jednotky pri francúzskom meste Noyelles na pobrežie kanála La Manche, v obkľúčení sa ocitlo takmer 400-tisíc spojeneckých vojakov. Väčšinu tvorili členovia britského expedičného zboru. Zdalo sa, že katastrofe nič nezabráni.
O tri dni neskôr však Nemci na Hitlerov rozkaz prestali na štyri dni útočiť. Briti vzápätí odštartovali operáciu Dynamo. Nasadili do nej všetky dostupné vojnové aj civilné lode, aby dostali naspäť do Británie čo najviac vojakov. Na záchranu čakali v prístave severofrancúzskom prístave Dunkerque.
Hitlerovi sľúbil šéf Luftwaffe Hermann Göring, že Britov zlikvidujú iba lietadlá - a Hitler mu uveril. Aj napriek zúrivým nemeckým leteckým útokom a obnovenej pozemnej ofenzíve sa zachránilo 338 226 britských a francúzskych vojakov. Luftwaffe vzápätí utŕžila ďalšiu porážku v leteckej bitke o Britániu.
Moskva 1941
Prioritou nemeckého ťaženia na východe v roku 1941 bolo dobytie Moskvy. Po problémoch na juhu a severe sa Hitler v auguste rozhodol dočasne od hlavného cieľa upustiť. Až 30. septembra začal operáciu Tajfún - konečný útok na Moskvu.
Spočiatku šlo všetko podľa nemeckých plánov. Dostali sa až 27 kilometrov k centru mesta. Rusi však nasadili do bojov sibírske divízie, ktoré sa dovtedy Stalin neodvážil použiť pre obavy z Japoncov na východe.
Odpočinuté a na zimu dobre pripravené jednotky nastupovali do bojov 7. novembra priamo z prehliadky na počesť výročia Veľkej októbrovej revolúcie.
Nemcov zabíjala aj ruská zima. Pred začiatkom bojov v Rusku očakávali, že vojna sa skončí za tri mesiace. Vojaci preto nemali žiadnu zimnú výbavu a v 40-stupňových mrazoch ich zomierali tisíce. Kombinácia sovietskej protiofenzívy a mrazivého počasia vrhla Nemcov z predmestí Moskvy stovky kilometrov naspäť.
Pearl Harbor a Midway
Japonci 7. decembra 1941 bez varovania zaútočili na základňu pacifického loďstva USA v prístave Pearl Harbor na Havajských ostrovoch. Útok 350 lietadiel zo šiestich lietadlových lodí zničil a ťažko poškodil väčšinu bojových lodí. Skaze sa však vyhli americké lietadlové lode. USA okamžite vstúpili do vojny, ktorá v tej chvíli zachvátila celý svet.
Po počiatočných japonských víťazstvách začiatkom júna privodila obrat v bojoch v Tichomorí námorná bitka pri ostrove Midway. Američanom sa podarilo vlákať Japoncov do pasce a potopili im štyri elitné lietadlové lode. Podarilo sa to americkým lodiam, ktoré unikli skaze v Pearl Harbor. Japonci sa z tejto straty do konca vojny nespamätali.
El Alamein
Víťazstvo vo vojne v severnej Afrike sa od roku 1940 striedavo prikláňalo na obe strany konfliktu. Až v októbri 1942 privodila definitívny zvrat púštna bitka pri El Alameine. V tom čase reálne hrozilo, že sa Nemci dostanú až do Káhiry a obsadia Suezský prieplav.
Veliteľovi 8. britskej armády, poľnému maršalovi Montgomerymu, sa však pomocou USA podarilo získať početnú prevahu a po niekoľkodňovej bitke zahnal Nemcov a Talianov na ústup, ktorý sa v ďalšom roku zastavil až v Tunise úplnou porážkou a zajatím vyše 300-tisíc vojakov Osi.
Stalingrad a Kursk
V roku 1942 sa Hitler sústredil na Kaukaz a Stalingrad. Toto strategické mesto bolo v októbri takmer celé jeho. Propaganda aj napriek krvavým bojom už ohlasovala úplné víťazstvo, keď 19. novembra začali Sovieti protiofenzívu. Podarilo sa im obkľúčiť nemeckú 6. armádu s asi 300-tisíc vojakmi. Hitler spočiatku odmietal ústup, neskorší pokus o vyslobodenie skrachoval. Definitívny koniec nastal 2. februára 1943. Viac ako polovica vojakov už bola vtedy mŕtva, necelých 100-tisíc putovalo do zajatia, kde väčšinou zomreli.
Nasledujúci rok sa Nemci v júni pri Kursku poslednýkrát pokúsili získať iniciatívu. Rusi vyčkávali v obrane a pripravovali sa na gigantickú bitku, v ktorej privodili definitívny obrat vo vojne. Nemci odvtedy už len ustupovali až po Berlín.
Normandia
Dňa 6. júna 1944 konečne vo francúzskej Normandii Briti a Američania otvorili Stalinom požadovaný druhý front. Nemci odvtedy museli bojovať na východe aj na západe a stále ustupovali.
Spojenci sa vylodili na piatich plážach. Najväčšie straty utrpeli na americkom úseku nazvanom Omaha. Ešte niekoľko týždňov prebiehali urputné boje v okolí mesta Caen, kde Nemci kládli zúrivý odpor. Po jeho prekonaní však spojenci rýchlo oslobodili celé Francúzsko a dostali sa až na hranice Nemecka. V ich blízkosti sa Nemci ešte raz neúspešne pokúsili o zvrat v Ardenách. Po tejto porážke už iba ustupovali.
(rp)
Svet a Slovensko vo vojne - 1943
Svet
13. máj
kapitulácia nemecko-talianskych jednotiek v severnej Afrike.
23. august
nemecká porážka pri Kursku.
28. november - 1. december
konferencia Spojencov v Teheráne.
Slovensko
6. február
prezident Tiso požiadal Nemecko o stiahnutie slovenských vojakov z východného frontu.
apríl
rýchla divízia utrpela ťažké straty, Hitler odmietol ďalšiu žiadosť o jej stiahnutie, následkom boli početné dezercie slovenských vojakov na druhú stranu.
4. október
jedna slovenská divízia bola ako ženijná presunutá do Talianska. Takmer tisíc vojakov tam dezertovalo k partizánom.
25. december
podpísanie Vianočnej dohody o vytvorení spoločného odbojového orgánu Slovenskej národnej rady, ktorý mal vo vhodnom okamihu prevziať moc. Dohodu uzavreli komunisti s demokratickým odbojom.