BRATISLAVA - Zajtra v Bratislave vyvrcholia celoslovenské oslavy konca druhej svetovej vojny. V porovnaní s oslavami v iných štátoch sa tie naše javia ako skromné. Slovenská vláda na ne vyčlenila necelých 7,5 milióna korún. V Česku budú veľkolepé oslavy vo viacerých väčších mestách, nielen v Prahe. Nezaplatí ich však len štát.
Na minuloročné oslavy výročia SNP vláda dala 20 miliónov. "Sme presvedčení, že dokážeme dôstojne si pripomenúť víťazstvo nad nacizmom aj s tými peniazmi, ktoré máme," tvrdí Martin Kovalík z ministerstva obrany. Povedal, že v Česku ozbrojené sily na svoju prezentáciu nedostali od vlády ani korunu.
Koniec vojny sa už aj u nás niekoľko rokov oslavuje 8. mája, lebo na tento dátum pripadá kapitulácia hitlerovského Nemecka v roku 1945. Bývalý východný blok pôvodne oslavoval 9. mája, lebo na tom trval Stalin. Nemeckí vojaci totiž mali zložiť zbrane 8. mája o polnoci, ale pre časový posun bolo v tom čase v Rusku už 9. mája skoro ráno. U nás sa to zdôvodňovalo ešte aj tým, že v tento deň do Prahy vstúpili prví sovietski vojaci.
Vrchol osláv v Moskve, kam príde 56 svetových lídrov vrátane amerického a čínskeho prezidenta, bude teda v pondelok 9. mája. Od Stalinových čias to býva veľkolepá akcia. Inak to nebude ani za Vladimira Putina.
Do Bratislavy na zajtrajšie oslavy nepríde žiadny vrcholný predstaviteľ iných štátov, lebo budú buď v Moskve, alebo na vlastných oslavách doma.
Na Slovensku žije podľa odhadov ešte asi 12-tisíc bojovníkov z čias vojny. "Je to 60. výročie, účastníkov je už veľmi málo, nevieme, či sa ešte niekedy stretnú," hovorí tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Jozef Halapin. Kritizuje, že do Bratislavy nemohlo pre nedostatok peňazí prísť toľko odbojárov, koľko by zväz chcel.
Podarilo sa zabezpečiť 10 autobusov. Organizátori osláv na účasť domácich odbojárov vyčlenili 300-tisíc korún. Vyše pol milióna však stála recepcia pre vybraných hostí a vedecká konferencia v najdrahšom bratislavskom hoteli Carlton. "My sme boli proti tomu," vraví Halapin. Jozef Halapin sa nevie zmieriť ani s tým, v akom duchu sú oslavy vedené. Časť vedeckej konferencie sa v nedeľu nesie pod heslom: Porážka fašizmu a nastolenie stalinizmu. Aj oficiálne logo osláv je čierno-červené, čo sú farby symbolizujúce tieto diktatúry. Cez logo sa vinie ostnatý drôt. "Tí ľudia bojovali za niečo iné, bojovali skutočne proti nacizmu a chceli oslobodiť vlasť a nerozmýšľali, čo bude potom. Bohužiaľ, naše oslavy sa nesú v znamení toho, že sa skončila jedna diktatúra a začala sa nová," pohoršuje sa Halapin.
Oslavy zostanú aj bez účasti vrcholných predstaviteľov štátov, ktoré sa podieľali na našom oslobodzovaní. "Okrem nás sú tieto oslavy v celej Európe," vysvetľuje Kovalík. Aj prezident Ivan Gašparovič hneď po prejave na Slavíne odlieta v nedeľu na veľkolepé oslavy do Moskvy. U nás budú oslavovať vojenskí pridelenci a pracovníci veľvyslanectiev.
Program osláv
9.00 - minister obrany udelí predstaviteľom domáceho a zahraničného odboja pamätné ocenenia, v rovnakom čase bude v Prezidentskom paláci stretnutie s predstaviteľmi odboja, ktorí dostanú štátne vyznamenanie, budú povýšení aktívni vysokí dôstojníci ozbrojených síl,
11.00 - 21.00 - na Hviezdoslavovom námestí program pre verejnosť,
- prezentácia ozbrojených síl,
- ukážky vojenskej techniky (mínomet vz. 82, protiraketové komplety, Aligator, Zuzana, Tatrapan v úprave pre protivzdušnú obranu, vojenské policajné autá, odmínovacie zariadenie Božena),
- predstavenie čestnej stráže, zásah vojenskej polície, bojové umenia, výstava historickej techniky, koncert skupiny Desmod,
11.15 - kladenie vencov na Slavíne, prelet vrtuľníkov Mi-24, smútočný pochod, kladenie vencov, príhovor prezidenta a predsedu Zväzu protifašistických bojovníkov,
15.00 - konferencia na tému Koniec II. svetovej vojny po 60 rokoch v hoteli Carlton,
21.00 - ohňostroj, delostrelecké salvy.
Autor: ROMAN PATAJ