"Pozitívny obrat je záležitosťou celého regiónu, keďže zahraničné banky začali opäť nakupovať miestne meny," povedal analytik Tatra banky Róbert Prega. "Čiastočne však k spevneniu koruny určite prispela aj ohlásená investícia kórejského Hankooku, ako aj minulotýždňová intervencia, pri ktorej centrálna banka bránila mene v oslabení nad 40 korún za euro," dodal.
"Vo všeobecnosti sa chuť riskovať zvýšila po tom, čo opadli obavy z ekonomického vývoja v Spojených štátoch," povedala Lucy Bethellová, analytička Royal Bank of Scotland, pre Reuters.
Stredoeurópske meny sa v posledných dňoch spevňujú najmä pod vplyvom poľského zlotého, ktorý má v regióne najväčšiu váhu. "Zahraničné banky vnímajú strednú Európu ako celok. Keď sa napríklad rozhodnú vo veľkom zbavovať zlotých, spolu s nimi predávajú aj slovenskú korunu, čo vedie k jej oslabeniu," vysvetlil Prega.
Zlotý sa však začal spevňovať, keď sa začalo ukazovať, že v parlamente zrejme neprejdú snahy o vyvolanie predčasných volieb. Tieto očakávania potvrdilo aj včerajšie hlasovanie sejmu, po ktorom euro zlacnelo pod 4,15 zlotého.
Českú korunu zasa podporili správy o nečakane dobrom vývoji zahraničného obchodu, ktorý sa v marci skončil s prebytkom 6 miliárd českých korún - najlepším za posledných 12 rokov. Vzájomný kurz českej a európskej meny vďaka tomu skĺzol pod 30 korún za euro.
K pozitívnemu vnímaniu regiónu prispelo aj spomínané ohlásenie kórejskej investície na Slovensku. "Krajina má teraz dobré vyhliadky na sériu rokov s ekonomickým rastom medzi piatimi a šiestimi percentami, keďže v najbližších rokoch začne postupne nabiehať výroba u troch veľkých zahraničných investorov - PSA Peugeot Citroen, Kia a Hankook," povedal Prega.
Spevňovanie koruny zvyšuje kúpyschopnosť občanov Slovenska voči zahraničiu. Znamená teda zlacňovanie dovážaných tovarov a ak sa trend udrží do leta, poteší aj dovolenkárov, ktorí sa chystajú do zahraničia.
(ij)