Budova ministerstva zahraničných vecí. FOTO - ARCHÍV TASR |
Agentmi boli napríklad bývalí veľvyslanci Peter Zsoldos, ktorý dnes pracuje v kancelárii štátneho tajomníka, Jozef Šesták, ktorý pracuje na odbore analýz a plánovania, či Ivan Puškáč, ktorý pracuje na tlačovom a komunikačnom odbore. Miroslav Štrba, ktorý pracuje na odbore štátov Blízkeho a Stredného východu, severnej a subsaharskej Afriky, Ázie a Oceánie je tiež vedený ako tajný spolupracovník.
Ústav pamäti národa zatiaľ nezverejnil mená slovenských agentov a pracovníkov centrály ŠtB v Prahe, ani rozviedky. Hovorca ústavu Michal Dzurjanin povedal, že materiály spracúvajú a "vzhľadom na ich veľký rozsah dnes nie je možné určiť termín zverejnenia".
Držiteľom prepožičaného bytu bol Emanuel Rehák z konzulárneho odboru ministerstva. Pre rozviedku pracoval aj slovenský veľvyslanec v Sarajeve Miroslav Mojžita.
"Ministerstvo zahraničia nebude komentovať archívy Ústavu pamäti národa. Je osobnou záležitosťou každého, ako sa vyrovná s tým, že sa v týchto archívoch nachádza," povedal hovorca Juraj Tomaga. Ministerstvo podľa neho rešpektuje zákon o štátnej službe. Ten nehovorí, že práca pre ŠtB alebo spolupráca s ňou bola v štátnej službe prekážkou, preto nie je možné takýchto pracovníkov ani prepustiť, pokým neporušia nejaké ustanovenie zákona.
Niektoré štátne úrady v minulosti bývalým agentom dohovorili, aby odišli sami. Urobil tak riaditeľ Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai, ale aj Úrad vlády, keď zistili, že u nich pracujú bývalí príslušníci ŠtB.
Tomaga hovorí, že bezpečnostné riziko u každého skúma NBÚ. "K bezpečnostným previerkam sa ministerstvo nevyjadruje, rešpektuje zákon o ochrane utajovaných skutočností." (mož)