FOTO - ĽUBICA HUSTÁ |
Trochu histórie
Prvá výstava Fórum dizajnu v rámci veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre, sa uskutočnila v roku 1998 z iniciatívy Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde vtedy viedol spoluprácu študentov s nábytkárskymi fabrikami Ivan Čobej. Cieľom výstavy bolo dostať do kontaktu budúcich profesionálov a výrobcov, aby sa mohli uplatniť dobré nápady v praxi. Ukázalo sa, že výstava koncipovaná ako autorská prehliadka dizajnu je zaujímavá aj pre profesionálov, ktorí už sú zaradení v praxi, pretože dovtedy žiadna podobná príležitosť nebola. Výstava sa uskutočňuje od prvého ročníka s výdatnou pomocou Agrokomplexu Nitra, ktorý jej poskytuje zadarmo priestor, organizačne a kurátorsky zabezpečovala Fórum dizajnu Vysoká škola výtvarných umení, v roku 2004 sa stalo spoluorganizátorom Slovenské centrum dizajnu (SCD), v roku 2005 - posledný ročník - bolo hlavným organizátorom SCD vzhľadom na širšie odborné zázemie, VŠVU je spoluorganizátor.
Súčasnosť
Za osem rokov existencie Fóra dizajnu sa výstava etablovala ako prehliadka autorského dizajnérskeho potenciálu. Vystavujú sa práce, ktoré vznikli za posledné dva roky. Na rozdiel od firemných stánkov komerčného veľtrhu Nábytok a bývanie, kde je prvoradým záujmom firiem prezentovať značku firmy, na fóre sa kladie dôraz na meno dizajnéra. Vystavujú jednak dizajnéri, ktorí spolupracujú stabilne s firmami, ale aj dizajnéri, ktorí nemajú trvalé kontakty s výrobcami, ale svoje návrhy realizujú na vlastné náklady, z pôvodnej myšlienky Fóra dizajnu zostala aj prezentácia študentského dizajnu. Záber sa rozšíril z nábytku aj na interiér, kam patrí osvetlenie a malé interiérové doplnky. Kontinuita výstav za osem rokov umožňuje sledovať vývoj a smerovanie slovenského nábytkového dizajnu. Novinkou ročníka 2004 bolo vyhlásenie ceny Fóra dizajnu, (získala ju Etela Lučová), ktorá sa stala trvalou súčasťou výstavy.
Fórum dizajnu 2005
Tento roky vystavovalo 22 dizajnérov a jedno dizajnérske štúdio v profesionálnej časti prehliadky, 13 študentov Vysokej školy výtvarných umení a traja študenti Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave.
Cenu Fóra dizajnu 2005 získali dizajnérskej štúdio Quartall a Ivana Petruz za polohovadlo Vankúš.
Zaujímavosti:
Q Téma polohovadla sa objavila v štyroch autorských podaniach. Okrem Vankúša to boli polohovadlá od Miroslava Debnára (vtipná reakcia na ekologickú tému čo s fľašami PET), Michala Hanulu (aktualizácia tradičnej drotárskej techniky), a Juraja Česáka (robustná rustikálna kreácia).
Q Kombinácia materiálov a techník: betónový stolík a ľahké kožené kresielko (Juraj Horniak), paravány s fotolačou (Andrea Očková).
Q Využívanie tradičných techník - plastenie (Nikoleta Píšová, Jana Hvalovičová), vypletanie prútím (Miroslava Lešková).
Q Kolekcia svietidiel z Ateliéru Industrial dizajnu, ktorý vedie doc. Fredinand Chrenka na VŠVU ukážka študentskej kreativity, ako inak sa dá chápať svietidlo v interiéri.
Q Kolekcia študentských prác z Ateliéru produkt dizajnu, ktorý vedie prof. František Burian stolčeky a svietidlá - vtipné a odľahčené riešenia, podobne ako svietiaci koberec z Ateliéru textilného dizajnu VŠVU.
Q Kolekcia prác zo ŠÚV J. Vydru - študenti pracovali s polotovarmi z firmy Tatranábytkáreň výrobca tradičného ohýbaného nábytku a ukázali, ako sa dajú tradičné vzory aktualizovať a inovovať.
Adriena Pekárová