Naši karikaturisti práve vystavujú na spoločnej slovensko-rumunskej výstave v rumunskom knižnom centre v Tulcea. Za slovenskú stranu výstavu zostavil Kazo Kanala. Koncom apríla sa výstava presunie na moldavskú univerzitu v Kisineve. |
Slovenská a neopakovateľná
Slovenská únia karikaturistov sa zrodila ako polemika s diletantstvom a nekvalitou. Kresby členov Únie, ktoré sa za uplynulé desaťročie vo svete stali pojmom, sa vyjadrujú výtvarne čistými prostriedkami. Ako pôsobivé esperanto bez jediného slova textu sa prihovárajú ľuďom vari na všetkých kontinentoch.
Špecifickou črtou slovenskej karikatúry je, že sa neusiluje mentorovať, skôr ako tichá rozbuška uvoľňuje emócie, inšpiruje k samostatnému mysleniu. Tiché posolstvo jej niekoľkých čisto načrtnutých čiar má podobu tichého úsmevu, pod ktorým občas preblysne trpká irónia. To vtedy, keď cíti ohrozenie vratkej rovnováhy a humanistickej harmónie. Jej filozofická hra s pojmami a tvarmi je živým svedectvom, že Sokrates a klaun majú k sebe oveľa bližšie, než si myslíme. KORNEL FÖLDVÁRI
Gratulácia, ktorá je inšpiráciou
Slovenská únia karikaturistov vystavuje v Salóne kresleného humoru v pražskej Malostranskej besede každý rok. Tento rok spoluusporiadateľ - Česká únia karikaturistov, oslavuje 15 rokov svojej existencie, a tak kolekcia, ktorú Slováci pripravili pre 331. salón, a bola tu až do 2. mája, bola malou gratuláciou, ale i veľkou inšpiráciou.
V čase, keď bulvárne maniere prerastajú takmer všetkými tlačovinami i galériami, ukázali slovenskí autori, že stále dokážu do kresleného humoru prinášať nové prvky, hľadať nové cesty zdôraznenia myšlienky a pointy, byť dôsledný vo výtvarnom pojatí. Ich tvorba patrí medzi kvalitu, ktorá sa vo svete nazýva "art cartoons". Tiež v mnohých vzdialených zemiach a kontinentoch sú dôstojnými reprezentantmi slovenského umenia.
Ako každý rok, tak aj tento dokázala Slovenská únia karikaturistov, že kreslený humor je možné ďalej rozvíjať, že je tvorivým samostatným žánrom a že sú schopní uspokojiť tú menšinu ľudstva, ktorá je schopná spolu s úsmevom sa zamýšľať nad vecami všeobecnými. Ťažko je možné opísať, hoci aj mnohými slovami, to, čo kresliari dokážu v skratke jedného obrázku. A takýchto artefaktov sa tento rok opäť zišla takmer stovka. Vďaka za takúto gratuláciu, za takúto spoluprácu. Josef Kobra Kučera
miestopredseda českej únie karikaturistov a kurátor
Humor slovenských karikaturistov rozosmieva svet
Slovenská únia karikaturistov, člen FECO (Federácia európskych karikaturistických organizácií) usporiadala od roku 1993 výstavy v nasledovných mestách: Ayr, Ankara 2x, Berlín, Bukurešť 2x, Brno, Budapešť 2x, Praha 18x, Londýn 2x, Oostende 4x, Osaka 2x, Istanbul 2x, Varšava, Viedeň, Sofia 2x,Varna, Braile, Ostrava, Calarasi, Znojmo 3x, Soul, Tarnov, Gabrovo, Constanc, Pazarždik, Brugg 2x, Recife, Teresine, Saint Just le Martel 4x (tu v r. 1999 naša kolekcia získala hlavnú cenu o ktorú sa uchádzalo 85 krajín), Moskva 2x, Esslingen, Spišská Nová Ves, Nitra, Kremnica 3x, Komárno, Štúrovo, Šahy, Kolárovo, Galanta, Pezinok 4x, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava 28x, Nitrianske Pravno.
Výstavy prác členov Slovenskej únie karikaturistov v roku 2004:
Slovenské národné múzeum - Bratislava, Slovenský inštitút - Budapešť, Galéria na hrade - Budapešť, Dom Slovákov - Békéscsaba, Malostranská beseda - Praha, Mestská galéria - Nyíregyháza, Dom kultúry - Nitrianske Pravno, Palác kultúry národov - Krakow. Tohtoročné výstavy: Slovenský inštitút Berlín, Galéria výtvarných umení v Tulceu, Malostranská beseda - Praha.
Na máj sú plánovanované výstavy v Amsterdame a v Bukurešti. Vystavujú: Štefan Baňas, Karol Čizmazia, Michaela Grznárová, Peter Homola, Walter Ihring, Fero Jablonovský, Dušan Junek, Věruna Melčákova - Juneková, Kazo Kanala, Martin Kanala, Darina Kličková, "BUBINO" František Kudláč, Oľga Pazerini, Bobo Pernecký, Pavel Taussig, "MIME" Miroslav Motyčík, Dana Zacharová.
Kazo KanalA