Edmund Gwerk: Autoportrét, 1928. FOTO - ARCHÍV AUTORA |
Slovenská sporiteľňa
Slovenská národná galéria
Kurátorky: Beata Jablonská, Alexandra Kusá
Výstava sa koná od 21. 4. 2005 do 20. 6. 2005 vo výstavných priestoroch SNG na Zvolenskom zámku
Príbehy o hrdinoch, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, patria v slovenskom výtvarnom umení už od 19 storočia k tým kľúčovým. Bola to práve trauma romantickej generácie slovenských intelektuálov a umelcov z nesplnenej túžby po vlastnej politickej a kultúrnej identite, ktorá predurčila na niekoľko desaťročí dopredu podobu hrdinu ako tragického individualistu, zodpovedného za osud slovenského ľudu. Tento typ neskôr prevzali zakladatelia slovenskej moderny, aby ho ospievali v zmysle slovenského mýtu o idealizovanej krajine.
Druhá svetová vojna priniesla nový typ hrdinu - partizána, bojovníka za slobodu. Spontánne zaujatie výtvarníkov fenoménom Povstania nespôsobilo len patriotické zaujatie, svoje tu zohrala aj estetická príťažlivosť celej témy.
Slovenské hory spolu s romantickými hrdinami v dlhých plášťoch a kapucniach, dokonca aj na dokumentárnych fotkách, pôsobili ako hotové
kompozície.
Rok 1948 priniesol novú objednávku. Obraz nového hrdinu bol tvorený v mene budovania "krajšej a spravodlivejšej" spoločnosti a hrdina sa musel stať budovateľom nových zajtrajškov. Netreba zabudnúť, že umenie 20. storočia si všimlo aj "nenápadnejších" hrdinov z mestského prostredia. Jeho typickými predstaviteľmi sa stal mestský intelektuál, umelec, športovec, ale aj robotník z periférie. Záverečnú skupinu diel tvoria tie, ktoré reflektujú postmoderného a súčasného hrdinu, ktorý podľa predchádza-júcich kritérií už v podstate klasickým hrdinom ani nie je. Hrdinským činom sa skôr vysmieva, paroduje ich alebo spochybňuje.
Kurátorky výstavy zámerne umožnili stretnutie rôznych, možno až kontroverzných typov hrdinov. Vznikli dokonca paradoxné situácie, v ktorých sa stretli aj takí, ktorí v priebehu dejín stáli proti sebe. A možno práve táto téma napomôže oslobodiť sa od zväzujúcich súdov a predsudkov, ktoré vo väčšej či menšej miere vždy podliehajú konkrétnym zámerom dobového vkusu, módam, náladám a mocenským stratégiám.
Vystavujúci: J. Alexy, G. Angyal, M. A. Bazovský, Š. Bednár, M. Benka, L. a S. Bubán, Čemický, A. M. Chisa, R. Fila, J. Filo, L.Guderna, E. Gwerk, B. Hoffstädter, E. Krón, C. Majerník, P. Matejka, M. Medvecká, D. Milly, M. T. Mitrovský, J. Mudroch, J. Nemčík, E. Nevan, L. Teren, V. Vestenický, J.Vrtiak, I. W. Kráľ, E. Zmeták, E. M. Šimerová. (bj)