Zmluvu s Vatikánom, rovnako ako identickú dohodu s 11 registrovanými cirkvami, pripravuje ministerstvo spravodlivosti. Jeho šéf Daniel Lipšic z KDH tvrdí, že ide o iniciatívu socialistických a liberálnych poslancov, ktorí "zrejme nepoznajú kompetencie európskeho parlamentu".
Lipšic sa listom europoslancov nebude zaoberať, lebo táto iniciatíva "nemá žiadnu relevanciu", navyše sa podľa neho vyjadrujú k materiálu, ktorý nemôžu poznať v jeho súčasnej podobe. V stanovisku ministerstva sa píše, že poslancov zaviedli naše feministické organizácie, ktoré "neváhajú použiť lož".
Pod listom chýbajú podpisy slovenských europoslancov. Monika Beňová zo Smeru pritom tvrdí, že na to dala súhlas a k iniciatíve sa pripája. Túto tému v europarlamente osobne neotvorila, lebo "som radšej, ak si riešime takéto otázky doma a nezaťahujeme do toho medzinárodné inštitúcie". Predpokladá, že sa o to zaslúžili mimovládne organizácie.
Krok europoslancov privítala koaličná ANO. Poslanec Jozef Heriban dúfa, že "pán premiér bude zohľadňovať aj názor európskeho parlamentu a názor ľudí, ktorí majú radi slobodu a sú proti diskriminácii".
Šéf európskych liberálov Graham Watson pre SME povedal, že sa pod list nepodpísal, "pretože tu podobných akcií máme príliš veľa". Je však rád, že sa poslanci k zmluve vyjadrili. Odvoláva sa na obavy, že ak by bola zmluva schválená, môžu napríklad slovenské ženy prísť o možnosť potratu, ak by si výhradu uplatnili všetci lekári. "Takýto výsledok by nebol v súlade s medzinárodnými zmluvami o ľudských právach," mieni.
Watson si uvedomuje, že konečné rozhodnutie je na Slovensku a "tento list bude mať skôr politický ako reálny právny dosah". V tom sa zhoduje s naším eurokomisárom Jánom Figeľom z KDH. Aj ten je presvedčený, že ide o politickú tému. "Samotné zmluvy ešte nie sú dokončené, takže je to otázka budúcnosti," dodal.
Právnik: Zmluva je v poriadku
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že europoslanci, ktorí napísali slovenskému premiérovi, aby zvážil prijatie zmluvy o výhrade svedomia so Svätou stolicou, si asi poplietli adresáta.
Dojednanie tejto zmluvy spadá do právomoci prezidenta a musí ju nadpolovičnou väčšinou hlasov schváliť parlament. Pôsobnosť premiéra sa obmedzuje iba na akt podpísania zmluvy v zastúpení prezidenta, "takže z právneho hľadiska premiér nedisponuje možnosťou túto vec bezprostredne ovplyvniť".
Europoslanci vo svojom liste upozorňovali, že by sa zmluvou porušil článok 13 Zmluvy o Európskych spoločenstvách a v ňom zakotvená zásada nediskriminácie. Procházka tvrdí, že ide o nepochopenie tohto ustanovenia, ktoré únii priznáva právo prijať opatrenia v boji proti diskriminácii, ale neobmedzuje legislatívnu pôsobnosť členských štátov. "Priestor pre možný nesúlad zmluvy s komunitárnym právom vidím ako veľmi obmedzený," dodáva Procházka.
Rovnaké znenie ako zmluva s Vatikánom má mať aj dohoda s 11 registrovanými cirkvami. Na jej schválenie nebude potrebný súhlas parlamentu. (rp)
Autor: rp, lk