Predseda hnutia Vpred Ivan Švejna.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Švejna bol blízkym spolupracovníkom ministra práce Ľudovíta Kaníka, mal na starosti prípravu druhého dôchodkového piliera. Po nezhodách o fungovaní prvého dôchodkového piliera z ministerstva práce odišiel.
"Hľadali sme formu, ako pokračovať v reformách, lebo si nemyslíme, že všetky sú dobré a všetky sú za nami," odpovedal Švejna na otázku, prečo vznikli. Hnutie Vpred vzniklo podľa neho aj na protest proti "spojenectvu Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara, pretože ľudia by sa nemali spolčovať s takými ľuďmi, ako je Mečiar, ale mali by súťažiť myšlienkami".
Pravicové hnutie Vpred budú podľa neho reprezentovať osobnosti, známi odborníci z jednotlivých oblastí, ktoré predstaví dnes na tlačovej konferencii.
Vpred postaví vlastného kandidáta na post bratislavského župana a nevylučuje, že bude kandidovať aj v iných župách. "Sme volebná strana, nebudeme mať žiadne štruktúry ani kancelárie," povedal Švejna. Na kandidátke budú podľa neho nie len členovia, ale hlavne odborníci.
Strana okrem peňazí na voľby nepotrebuje žiadne financie. "Tie nám poskytnú naši sympatizanti, ktorých sme oslovili programom," povedal Švejna. Medzi priority hnutia patrí najmä reforma odvodového systému a reforma prvého dôchodkového piliera.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že toto hnutie má malú šancu na úspech. "Pána Švejnu poznám ako dobrého ekonóma, je známy v odborných kruhoch, ale na úspech politickej strany sú potrebné známe tváre vo verejnosti."
(rk)
Kto je Ivan Švejna
Má 40 rokov. Vyštudoval obchodnú fakultu na Ekonomickej univerzite a absolvoval mimoriadne štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.
Je spoluzakladateľom a riaditeľom Nadácie F. A. Hayeka, kde pôsobí od roku 1990 a spoluzakladateľom a predsedom Združenia daňových poplatníkov Slovenska. V rokoch 2002 - 2003 pracoval na ministerstve práce ako generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia, poverený tiež vedením reformného tímu dôchodkovej reformy a vedením skupiny zahraničných konzultantov Svetovej banky pre dôchodkovú reformu.
V rokoch 1993 - 1996 bol ekonomickým poradcom primátora Bratislavy a v roku 1994 poradcom štátneho tajomníka pre privatizáciu, povereným prípravou legislatívneho rámca pre druhú vlnu kupónovej privatizácie. V rokoch 1999 - 2001 bol poradcom prezidenta Prezídia Fondu národného majetku pre oblasť dlhopisovej privatizácie.
Bol členom vedeckej rady Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Prahe.
Absolvoval kurzy a štipendijné pobyty v týchto inštitúciách: Bank of England, London Stock Exchange, Deutsche Bundesbank, J. V. Goethe Universität, University of Chicago, National Association of Securities Dealers, Federal Reserve Board, World Bank a International Monetary Fund. (rk)