Premiér to povedal pred talianskymi poslancami, ktorí si ho pozvali, aby sformuloval svoje stanovisko k agentovej smrti na americkom kontrolnom stanovišti v Iraku aj k tomu, že jej okolnosti vidí americká a talianska strana výrazne odlišne.
Berlusconi včera povedal to, čo od neho analytici očakávali. Osvojil si závery talianskej vyšetrovacej správy, podľa ktorej sú za smrť Calipariho zodpovední vystresovaní americkí vojaci a nefungujúci systém kontrolných stanovíšť.
Zároveň však nepotopil Američanov, ani nespojil kauzu Calipari s odchodom talianskych vojsk z Iraku, ako žiada opozícia aj talianska verejnosť. Berlusconi už dávnejšie povedal, že o odchode vojakov sa dá diskutovať, ale nepôjde o žiadny jednostranný krok bez konzultácií so spojencami.
Večer predtým, ako premiér vystúpil v parlamente, mu telefonoval americký prezident George Bush. Podľa administratívy aj talianskych oficiálnych miest išlo o dlhú a srdečnú konverzáciu, v ktorej Bush vyjadril ľútosť nad Calipariho smrťou.
Berlusconi včera v prejave, ktorý talianski komentátori označili za pokus zachovať si tvár, nezhodil spojenca, ale otázkou je, čo to urobí s nazlostenou talianskou verejnosťou. Špeciálne po tom, ako sa objavili informácie, že zasahoval do záverečnej správy tak, aby zmiernil kritiku Američanov. Talianom tiež ich justícia vysvetlila, že vinníkov Calipariho vraždy nebudú s najväčšou pravdepodobnosťou môcť stíhať v Taliansku a doma im hrozia nanajvýš disciplinárne tresty.
Talianske médiá v posledných dňoch naznačili, že pri oslobodzovaní novinárky Giuliany Sgrenovej urobili Taliani množstvo chýb. Bezpečnostný analytik denníka La Repubblica Giuseppe D'Avanzo tvrdí, že je absurdné obviňovať Američanov z neporiadku na kontrolných stanovištiach, ak Talianom v Iraku napadli teroristi prísne stráženú policajnú základňu.
JANA MIKUŠOVÁ