Už o tri dni sa na tribúne pred Leninovým mauzóleom v Moskve postaví americký prezident George Bush vedľa ruského kolegu Vladimira Putina. Pripomenú si časy, keď Biely dom a Kremeľ bojovali proti nacistom. Bush a Putin budú vedľa seba stáť ako spojenci z konca druhej svetovej vojny aj súčasnosti.
Plán Bushovho európskeho turné však naznačuje, že to nie je bezproblémové. Bush dnes príde do Lotyšska a pred odchodom do Ameriky sa zastaví v Gruzínsku. Zo začiatku aj konca jeho cesty je jasné, že to nebude len oslava víťaznej Moskvy. Bývalé sovietske republiky sa na Kremeľ pozerajú veľmi kriticky.
Revolta v Pobaltí
V Rige sa Bush stretne s lotyšskou prezidentkou Vairou Vike-Freibergovou, ale aj s jej estónskym a litovským kolegom. Tí sa nezúčastnia na oslavách konca vojny. Kremeľ to nesie s nechuťou.
Za negatívnym postojom pobaltských krajín je fakt, že všetky tri štáty po druhej svetovej vojne prežili druhú okupáciu: na desiatky rokov ich zabral Sovietsky zväz.
Pobaltské krajiny by preto rady počuli od Moskvy slová o uznaní nelegálnej okupácie. Lotyšská prezidentka to chce Putinovi povedať priamo v Moskve. A nebude asi jediná. O strate slobody pobaltských krajín s ním chce hovoriť aj Bush. "Samozrejme, že mu to pripomeniem," prisľúbil pred návštevou v rozhovore pre lotyšskú televíziu.
Symbolika
"Je to celkom šikovne naplánované. Pre Busha by bolo nešťastné, keby šiel len do Moskvy," povedal AP Anders Aslund z Carnegieho inštitútu.
V Moskve si uctí pamiatku 27 miliónov mŕtvych ruských vojakov, ešte predtým si v holandskom Margratene pozrie cintorín, kde je pochovaných vyše 8-tisíc amerických vojakov, ktorí zahynuli na západnom fronte pri oslobodzovaní Európy. A v Lotyšsku aj Gruzínsku sa zastaví na miestach, ktoré spája antisovietska symbolika.
V Rige položí vence k Pamätníku slobody, ktorý pripomína komunistický odboj a obete sovietskych deportácií. V Tbilisi zase prehovorí na námestí, kde sa Gruzínci lúčili so Sovietskym zväzom a oslavovali nezávislosť.
Podľa Bieleho domu však turné nie je namierené proti Putinovi.
Delikátna misia
"Busha čaká delikátna misia," opísal Bushovo turné týždenník Newsweek. Po druhej svetovej vojne Američanov a Rusov rozdelila studená vojna a opačná ideológia. Dnes rozpačité spojenectvo rozdeľuje odlišný pohľad na demokraciu, čo sa poslednýkrát prejavilo napríklad pri Bielorusku.
Hneď na druhý deň ako americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová označila režim v Minsku za poslednú diktatúru v Európe, Putin v Kremli srdečne privítal Lukašenka, s ktorým rokoval o spoločnej únii Ruska a Bieloruska.
Nepríjemná "demokratizačná agenda" Bieleho domu a jeho rastúci vplyv v postsovietskom priestore pravdepodobne neprehluší ani pompézna vojenská prehliadka na Červenom námestí.