Blair si veril a v deň volieb sa už venoval rodine

Nikto presne nevie, čo sa stane, priznal niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností jeden z najrešpektovanejších ...

Tony Blair volil v Trimdon Colliery v severnom Anglicku spolu s manželkou Cherie a synmi Euanom (úplne vľavo) a Nickym. FOTO - REUTERS

Tony Blair s najväčšou pravdepodobnosťou zostane premiérom po tretí raz po sebe. Leniví voliči ho mohli obrať o jasnú prevahu nad konzervatívcamiNikto presne nevie, čo sa stane, priznal niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností jeden z najrešpektovanejších analytikov britského politického života, Andy Marr z BBC.

Očakávalo sa víťazstvo labouristického premiéra Tonyho Blaira. Aké veľké, si trúfol predpovedať málokto.

Želaním premiéra bolo získať tretíkrát za sebou v parlamente výraznú väčšinu. Konzervatívci túžili po znovuzrodení, liberálni demokrati po uznaní, že v Británii sú už tri silné strany.

Neznámych vo volebnej rovnici včera zostávalo viac. Koľko ľudí príde voliť? Ako sa rozhodnú tí, čo pri prieskumoch verejnej mienky do poslednej chvíle tvrdili, že sa stále nerozhodli? Až 35 percent voličov uvádzalo, že ešte môže zmeniť názor, čo bol pre stranícke centrály údaj, z ktorého sa mohli zblázniť.

Navyše, zrejme ešte nikdy sa tak výrazne nelíšili prieskumy verejnej mienky rôznych agentúr. Rozdiel medzi stabilne najsilnejšími labouristami a konzervatívcami kolísal medzi tromi až 14 percentami.

Šéf konzervatívcov Michael Howard neoddychoval ani včera a pokračoval v kampani. Tony Blair už vypol motory vrtuľníkov i volebných autobusov a prenocoval aj s rodinou v jeho volebnom obvode Sedgfield, kde hneď ráno hlasoval. Rovnako tak Charles Kennedy, šéf liberálnych demokratov, bol doma v Škótsku.

"Pre konečný výsledok je kľúčová volebná účasť," hovorí Colin Hay, šéf politológie na univerzite v Birminghame. Vyššia účasť zvyšuje šance labouristov a znižuje výhľad konzervatívcov, ktorí sa viac spoliehajú na disciplinované jadro priaznivcov.

Pochybnosti o tom, či bude o voľby záujem, sú na mieste. Do posledného kola speváckej súťaže o SuperStar poslali Briti viac hlasov ako vhodili volebných lístkov do volieb do Európskeho parlamentu.

"Politická apatia voličov je už nebezpečná. Politici sa často sťažujú, že voliči sa o politiku nezaujímajú. Je však dosť dôkazov, že ľudia, ktorí nevolili už minule alebo nebudú voliť teraz, nie sú nepolitickí. Len nevidia medzi stranami takú, ktorú by si chceli vybrať," myslí si Hay.

Nádej na zvýšenie volebnej účasti dávajú hlasy zaslané poštou. Pohodlnejšiu možnosť uprednostnilo 13 percent oprávnených voličov, čo je dovedna 6,5 milióna ľudí. To dáva nádej na lepšiu účasť ako v roku 2001, keď prišlo voliť len 59 percent.

Minulý rok sa v miestnych voľbách výrazný nárast hlasov zaslaných poštou prejavil aj na vyššej účasti. Do týchto volieb v jednom z veľkých londýnskych obvodov stúpol počet "poštárskych" voličov z 2-tisíc na 37-tisíc.

Systém má však nedostatky a niekoľko škandálov ukázalo, že poštové hlasovanie sa dá zneužiť. Vo volebných obvodoch, kde môžu rozhodovať desiatky hlasov, sa preto môžeme dočkať prepočítania.

Predpoveď: oddnes po máj 2009

Sir Robert Worcester z agentúry Mori je živou legendou prieskumov verejnej mienky. Minulý týždeň na konferencii British Council prišiel so svojím odhadom volebných výsledkov a nasledujúceho politického vývoja:

5. máj 2005: Víťazstvo labouristov vo voľbách. Získajú o 70 kresiel viac ako konzervatívci.

Jeseň 2005: Šef konzervatívcov Michael Howard zloží funkciu.

Jar 2006: Blair v referende o európskej ústave neuspeje a Briti ju odmietnu.

Jeseň 2006: Blair rezignuje, nahradí ho minister financií Gordon Brown.

Máj 2009: Brown zvíťazí vo voľbách.

(mch)

Ako počasie ovplyvňuje volebnú účasť

Ak by sa výsledok volieb v Británii určoval podľa počasia, skončilo by sa to asi včera nerozhodne.

Slnečné počasie je dobrou správou pre labouristov, lebo príde viac voličov, a to zvyšuje ich šance.

Dážď, vietor a chlad sú priateľmi konzervatívcov, práve v takomto od volieb odradzujúceho počasia sa trikrát za sebou volilo vo víťaznej ére Margaret Thatcherovej.

Včera to bol skôr taký obyčajný, zamračený deň, keď sa spoza mrakov občas blyslo aj slnko, občas trochu popršalo a vzduch nebol ani chladný, ani teplý.

Voľby v Británii prebiehajú zväčša na jar, prípadne na jeseň. Zima neprichádza do úvahy, lebo v zlom počasí by prišlo voliť menej ľudí (konzervatívec John Major ich práve preto raz zvažoval). A leto tiež nie, ľudia sú na dovolenkách.

Tradičný volebný deň v Británii je štvrtok. Volí sa od siedmej do desiatej večera a je to bežný pracovný deň. Nie je na to žiaden zákon, je to len tradícia, ktorú naposledy porušili vo voľbách v roku 1931. Vtedy sa volilo v utorok.

(mch)

Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Londýn

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu